| monica2000 a întrebat:

Nu am putut dormi azi noapte. Si intrebarea este de ce nu am putut dormi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NedelcuRemus a răspuns:

Pai daca te-ai gandit la geva urat(cate odata asa mi se intampla)
si cate odata nu poti dormi.Mai bine intindete in pat, asculta muzica si adorimi.Bafta! Funda?

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai la ce film te-ai uitat sau ce carte ai citit? De unde sa stim noi ce te-o tinut asa in priza, incat sa nu dormi? Sau poate vrei sa zici ca te-ai culcat in pat, ai stins lumina si in loc sa adormi ca de obicei te-ai tot foit toata noaptea? In cazul acesta pot fi multe cauze, de la banalul ceai sau cafea bauta la o ora tarzie din zi, la vreme - caldura, umiditate, presiunea barometrica, conditii personale, se poate sa nu adormi cand esti prea obosita, la fel cum se poate sa nu adormi si cand nu esti destul de obosita, nu poti dormi bine cu burta plina, dar la fel de bine nu poti dormi daca te "chinuie" foamea sau setea.

| Artemisia a răspuns:

Dereglarile de somn se pot produce din diferite cauze:alimentatie, activitati, sanatate etc.
Si mie mi s-a intamplat acum cateva zile.
Era din cauza calculatorului.Inainte de culcare nu trebuie sa stai la PC.Acesta te mentine agitat.Asa cand te vei pune in pat, nu vei adormi.
Incearca sa faci alte activitati, mai relaxante inainte de culcare.Mai bine citesti, faci un dus, te joci cu pisica/catelul/hamsterul sau alt animal pe care il ai, vorbesti la telefon, discuti cu sora sau cu parintii etc etc.
Este important sa faci activitati care nu necesita atata concentrare.
Ai sa vezi ca o sa mearga.
Si eu nu puteam sa dorm acum cateva zile.Insa de ceva timp, cum pun capul pe perna adorm instantaneu.

| Klepto a răspuns:

Ca n-ai primit poneiul de la Mos Craciun.
O intrebare seaca cere raspunsuri seci.

| IceCreamDoll a răspuns:

Nu ai putut dormi pentru ca a fost luna plina. Din cauza radiatiei lunii, corpul omenesc nu se mai poate regenera dormind. Nici eu nu dorm bine noaptea si e din aceeasi cauza.

| XxY_5456 a răspuns:

Din cauza unei extorsiuni a degajamentului.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pffff nici eu nici bunica mea! am auzit lume spunand :-( poate e ceva nu stiu... daca te interesezi o sa vezi ca multi o sa zica asta:-( ia somnifere sau daca nu seara inchinate si bea un ceai cald poate iti face binethinking :*:* si somn usor! pentru disearawinking

| BlossomInWind a răspuns:

De obicei te culci tarziu? Daca da, asta poate fi unul dintre motivele principale. Sau, poate cateodata esti atat de obosita, ca nici sa dormi nu mai poti. Poate te gandesti la unele lucruri, esti ingrijorata in legatura cu ceva? Daca problema persista, poti lua niste ceaiuri, sau poti vorbi cu medicul de familie. Poate te ajuta asta : http://www.deeasoft.com/ceaiuri-pentru-somn-tratament-insomnie.html