| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU! Poți sa ai început de psihoză/schizofrenie și sa-ți iasă la analize că sistemul nervos nu afectat? Sau trebuie sa iasă ca e afectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu ma pricep chiar asa de bine dar nu cred ca bolile mentale ies la analize. Posibil sa ma insel, totusi.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Sunt doua investigatii medicale diametral opuse. Pe sistemul nervos ar fi alte afectiuni de ordin neurovegetativ(mielina in special - ex: nevroza,scleroza,etc. care duc la pierderea vederii sau a locomotiei,sistem digestiv care functioneaza defectuos,etc.),cele psihiatrice pare ca tot de acolo pleaca,dar sunt incluse alte simptome : ideatii eronate,perceptii eronate, halucinatii,disociere, negari, paranoia, schimbari bruste de comportament, etc.