| MissBlack a întrebat:

Poti slabi intr-o saptamana 10-11 kilograme? Prin ce metode? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElectricChapel a răspuns:

Daca ai un organism sanatos, poti reduce numarul de calorii mancate zilnic la 200-250. Adica sa mananci graphefruit toata ziua si sa bei o cafea neindulcita dimineata. Eu am slabit intr-o saptamana (de fapt 8 zile) 9 kilograme si sa stii ca nu le-am pus la loc. Dupa aceea, am facut pauza 3 luni (adica mi-am mentinut greutatea respectiva), iar dupa aceea am inceput sa slabesc prin diete inventate de mine. Mancam o zi doar iaurt degresat 0% grasime, 1 zi doar brocolli, o zi doar grau fiert, si asa mai departe. Am ajuns cu "dieta" asta de la 103 kg la 88. Acum, de Craciun am pus doar apropae 2 kilograme, dar dupa Sfantul Ion ma apuc iar, pana ajung la 75. Si da! Mai bine cu burta goala, decat sa fii plin pana la refuz. Sunt de acord cu infometarea, dar ai grija sa incerci sa faci vreo 20 de minute de miscare, adica sa sari coarda sau sa faci 100 de abdomene, sau sa mergi pana la mall pe jos, ca si cum te-ai grabi undeva, sau chiar sa pornesti muzica la maxim si sa incepi sa dansezi. Eu le faceam pe toate, si iti garantez ca in urma pierderii celor 25 de kilograme (pana acum), nu mi s-a lasat de loc pielea, dar am ramas cu cateva vergeturi pe brate, dar uleiul de masline face minuni happy

| Istovana a răspuns (pentru ElectricChapel):

Poți lua legătura cu mine? Te rog

13 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

"Ce NU MANCAM :

Fara paine si paste
Fara carne
Fara dulciuri
Fara lactate
Fara prajeli

Ce MANCAM :

Legume. Eu preferam salata si varza taiata marunt. Sunt pline de vitamine si pot fi mancate des. Combinatiile cu rosii, ardei, castraveti erau bune, dar prea satioase (parerea mea).
Orez. Fie fiert si in combinatie cu salatele, fie fiert si prajit putin in ulei de masline.
Cartofi. In mare era vorba de cartofi fierti, dar si cartofii la cuptor sunt buni (dureaza insa putin prea mult)
Fructe. Poate cele mai importante. Nu trecea o masa fara sa mananc un greph, o banana sau doua mere. Din cate stiu sunt cele mai bune la digestie. Cred ca orice fruct e bun, dar nu garantez.
Iaurt. Exista iaurturi dietetice. Au un gust oribil, dar creaza diversitate si te ajuta la moral.

Cel mai important, pe tot parcursul curei de slabire, am facut sport. Nu e nevoie sa mergeti la o sala, din punctul meu de vedere incurca mai mult pe perioada curei. Nu e nevoie nici sa o luati la fuga prin cartier, multi probabil neavand timpul necesar. E destul sa aveti doua gantere(greutati) acasa, de cate kilograme doriti si puteti. Costa cam 30 Ron/buc, dar pot fi folosite oricand, in orice circumstante, nu se poate strica nimic la ele si nici nu va ocupa mult spatiu in casa/apartament. Cu ele, din ora in ora, aveam pregatite exercitii. Fiind independente una de cealalta, se puteau antrena toate grupele de muschi individual. Dar trebuie constanta! Dupa o serie de exercitii, e nevoie de hidratare! Beti multa, foarte multa apa, undeva in jurul a 4 L pe zi, iar dupa ce ati terminat cu o serie, intodeauna sa aveti un fruct la indemana. Eu preferam banana fiindca stocheaza mai bine energia.

La inceputul saptamanii aveam 85 kilograme. Dupa 6 zile de cura, aveam 77. Ce e foarte important de stiut e ca partea grea a unei cure de slabire e perioada imediat urmatoare dupa terminarea acesteia. E mult mai greu sa ramai la greutatea care ti-o doresti, mai ales dupa o scadere drastica in greutate. Personal, dupa terminarea curei nu m-am ferit de nici o mancare. La nici o ora a zilei. Mananc la fel de linistit la 14:00, pe cat mananc la 3 dimineata. Dar fac in continuare sport!"

http://dorinspoaller.wordpress.com/......saptamana/

| pwp a răspuns:

Nu...clar nu...maxim 2 kilograme intr-o saptamana! Doar in timp poti slabi 10 kg..si nu prin infometare, ci prin miscare si un stil de viata sanatos happy

| DimLight a răspuns:

Da, cu aproximatie 10kg daca mananci doar un pic de branzica si salate si atat si bei 2l/apa /zi. si faci mult sport..altfel e imposibil, majoritatea nici intr-o luna nu slabesc 10kg

| zozo74 a răspuns:

Este practic imposibil

| CiocolataAlbaAerata a răspuns:

Fa o cura de zmeura. nu slabesti 10 mai putin dar slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti, numai ca dupa ce termini dieta stai in spital in perfuzii. Cum sa slabesti intr-o saptamana asa mult? Zau de va inteleg, daca vreti sa fiti suple nu mai mancati ca vacile. (cazurile medicale se excepta)

| rutanklan a răspuns:

Poti sa incerci sa iti tai un picior.Altfel, e relativ imposibil.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Trebuie sa mananci de 5 ori pe zi numai salate si sa bei multa apa, si sa faci toata ziua timp de o saptamana sport cam cate 10 ore pe zi sport dar de ala bazat ca sa transpiri de nu mai poti si sa ai 2 ore de odihna dupa care te culci si dimineata te scoli si faci in continuare ce ai facut si "ieri", un prieten de al meu (bine ca ala era obsedat de slabit) asa a facut si a dat 9 kilograme jos, bineinteles ca dupa acea saptamana era mort, 2 zile nu a putut sa se mai ridice din pat.

| SweetSacrifice a răspuns:

Este imposibil

| Mirela77 a răspuns:

5 -6se poate dar 10 nu cred.
oricum incearca fara sa ajungi in spital.
iaurt natural trei pe zi
mere sau portocale 3-4 pe zi
supa de legume 1/zi
salata de rosii 1/zi
seara un laxativ
multa apa
Bafta!

| AneCriss a răspuns:

Deci clar iti zic ca nu se poate! Eu tin cure drastice, crede-ma. Intr-o saptaman dai 4 -5 kg jos prin infometare si sport ..si cam 2 jumate doar prin infometare. Ti-o spun din proprie experienta! Oricum. fara sport e 0. o sa fii la fel ..doar o sa te vezi mai subtirica iar celulita si grasimea din jurul abdomenului n-o sa dispara niciodata vreodata fara sport! Te pup :*

| fL0ri a răspuns:

Sigur...daca iti tai o parte din corpwinking