| ShineLikeStars a întrebat:

sufera cineva de astrafobie (frica de tunete si fulgere)? Daca aveti cunostinte despre aceasta fobie, sau poate chiar cunoasteti pe cineva care are aceasta boala...imi spuneti cum se poate scapa de ea. E foarte neplacut pentru ca nu iti poti trai viata, sufar de ea de mai bine de 5 ani! Astept pareri... sad happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la o consiliere psihologică, te ajută să învingi această teamă și să crezi în tine.
Hai că poți!
Pa, pa.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat..si inca imi mai este frica..nu chiar asa de tare catie dupa cum te-ai descris.dar ma gandesc caci fulgerele sunt printre nori nu pe pamant si sunt doar lumini provocate de electricitate (cv mai complicat.dar citeste pe google despre ele poate te ajuta) si ma gandesc ca cineva mi-a zis caci sa nu mai fiu rea caci Dumnezeu ia fulgerul si il arunca cu mana lui, si eu stiu ca ma iubeste, asa ca stiu ca nu o sa patesc nimic happy

| OnuOnulică a răspuns:

Ai incercat sa te duci la doctor?
Sau la un phsiholog.
Oricum nu ai de ce sa te temi...

| IonutzWoW a răspuns:

Du-te la un psiholog si iti va da sfaturi foarte utile.
Sa-ti spun ceva, acum vreo 5 ani am fost in vizita la niste rude care traiesc la 200 km distanta fata de mine si intr-o seara a tunat exact langa fereastra unde dormeam eu. Am tresarit si am tremurat toata seara si nu am mai putut dormi. Timp de 1 an am avut frica de tunete, iar intr-o seara se luase curentul si aveam nevoie de o lanterna care se afla in balcon, iar eu eram singur acasa.A trebuit sa ma duc sa o iau fiindca nu aveam alta alternativa, la vremea aceea nu aveam un telefon performant ca sa pot lumina. Tuna si fulgera foarte mult si totusi in clipa in care am intrat in balcon pur si simplu mi-a disparut acea teama.

| johnyxus a răspuns:

Poti scapa de ea daca mergi la psiholog, e o chestie psihologica, cred ca toti se sperie de tunete!