| andy14 a întrebat:

Am yn fel de fobie imi este frica de fulgere si tunete. Cand eram mic nu imi era frica chiar imi placea sa vad fulgerele. A incepu totu acu 3 luni. Stiti de ce? Sau cum pot sa imi treaca frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai ASTROFOBIE, adica teama de fulgere, tunete.
Cel mai larg folosit si cel mai eficient tratament pentru astrofobie este expunerea la tunete si dezvoltarea unei obisnuinte. Terapia cognitiv comportamentala este deasemeni folosita pentru a trata astrofobia. Pacientul va fi instructat sa repete fraze sie insusi pentru a depasi cu calm o furtuna.
Te poate ajuta un psiholog.
Te pup!

7 răspunsuri:
| Aide a răspuns:

Este ceva absolut normalwinking Si mie imi este frica de fulgere si tunetewinking

| andy14 explică (pentru Aide):

Bravo

| andy14 explică (pentru Aide):

Esti din Bucuresti?

| Aide a răspuns (pentru andy14):

Nu

| andy14 explică (pentru Aide):

Aici ploua de rupe de unde esti? la tine ploua?

| samynța a răspuns:

Du-te la un psiholog happy.

| RobertAlexandru65 a răspuns:

E ceva normal, toti ne temem de ceva. Incearca sa vorbesti cu persoanele apropriate si cu un psiholog. Teama ti-o poti invinge doar daca o infrunti. Incearca sa-ti pastrezi cumpatu si sa te gandesti la lucruri pozitive. Si mie mi-a fost frica de unele lucruri dar am reusit sa trec de ele. Nimic nu e permanent, incearca sa ai vointa. Tu esti stapan pe situatie si nu lasa nimic sa te invinga.