| MaNumescCumvaCumva a întrebat:

Buna TPU sunt complet disperata. Am probleme cu vocea/corzile vocale. Sa incep cu inceputul.

Cam de un an(acum sunt intr-a 8-a si am 13 ani) am inceput sa am ceva in voce, iar cand nu mi-o exersez(cant mai mult, si oarecum mi-o schimb), este groasa(dar sunt fata) si parca as avea noduli in voce. Deci daca nu cant, ma duc la scoala si nici nu pot citi ca lumea ca am emotii, imi tremura vocea+ca mi se schimba si se aude ca naiba(rad toti de mine). Si azi m-am facut de ras. Acasa nu am probleme, e normala, dar la scoala totul e diferit.
Inainte nu aveam probleme deloc, dar acum sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Cum pot sa imi recapat vocea de altadata si sa pot vorbi si citi normal? Va rog, sunt disperata!

Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Biiskrem a răspuns:

E vorba de emoții... Am aceeași vârstă, aceeași problemă.
Am vorbit cu un medic pe tema asta și crede-mă că s-a crucit săraca femeie când mă vedea că-mi mușc buzele și că dau numa' răspunsuri monosilabice. Stăteam crispată, iar la școală la fel. Îmi tremură vocea, ceea ce ți se întâmplă și ție.
Chestia asta ține de motivație, de stăpânire a emoțiilor. Degeaba îți zice lumea că nu te taie nimeni dacă greșești, tot există frică de respingere.
Nu poate lua altcineva decizii în locul tău, deci depinde de tine. Fă ordine prin gânduri, concentrează-te pe rezolvarea problemei, controlează-te.
Eu asta încerc să fac... și a început să fie mai bine.
Sunt dornică să te ajut, trimite-mi un mesaj dacă ai încredere în sfatul meu. l

1 răspuns: