| mariacazcu a întrebat:

Buna TPU sunt fata am 57 de kilograme inaltimea de 1, 55m si varsta de 13 ani. Acum intrebarea mea este sunt grasa? dau funda si vreau raspunsuri sincere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, ești grăsuță. Aprox. 40-45 kg, cred că era potrivit să ai, la înălțimea ta.

| mariacazcu explică (pentru floresdemayo):

Sunt grasuta sau grasa?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| PsihopatX3 a răspuns:

Nu eşti obeză doar supraponderala, nu te îngrijora, mai creşti puțin, oricum ai grijă la ce mănânci.

| cameleonu05 a răspuns:

Grasa nu, da esti pufoasa.

| mariacazcu explică (pentru cameleonu05):

Si ia spune de unde stii tu cum sunt ca vad ca te dai mare ca nici macar nu mai vazut vreodata

| MariaMary122333 a răspuns (pentru mariacazcu):

Esti putin plinuta, nu mai manca seara si se rezolva. Eu de exemplu am avut la varsta de doar 12 ani 63 kg iar acum ca voi implini 14 ani am 50-53 kg. Nu mananc seara, si daca imi e foame beau apa, fac abdomene..., mna,
Mai slabeste, nu din acuza fizicului dar iti poate afecta organismul.

| sandumirel98 a răspuns:

Ești plinuță la înălțimea de 1, 55 este potrivită greutatea cuprinsă între 43-47 de kg.

| LoveMusic01 a răspuns:

Da ești foarte grasa, la înălțimea aia ar trebui sa ai cu minim 5-10 kg mai puțin. Apuca te de sport și lasă mâncatul noaptea! Ai zis sa fiu sincer, no hate