| Hollocause a întrebat:

Buna TPU
Sunt in clasa a-8a si am auzit ca se face vacciunu
Se fac 2 la fete si 1 la baieti?(sunt fata)
IMI ESTEE FRICAwaiting
ca daca ini face in picior sa numi moara nervu pentru ca o fata de la noi a facut vaccin si i-a murit nervu:-s Ajutoooor
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Si vaccinul antipolio? antivariola? si alte boli infectioase? Sau pe astea le faci doar cu 20 de zile inainte sa cunosti o persoana care poate sa iti dea aceasta boala?
Sau vaccinl impotriva virusului hepatitei A, pe care il poti lua de la o simpla atingere/strangere de mana, si care poate da hepatita fulminanta?
Astea nu sunt necesare?
Referitor la socul anafilactic cauzat de vaccin: Legea prevede ca orice cabinet in care se fac vaccinri sa aiba o trusa de urgenta pentru soc anafilactic (desi ar fi necesar doar un banal epipen). De asemenea numaul de oameni care fac soc anafilactic de la vaccin e atat de scazut incat e mai probabil sa te loveasca un fulger. Pe langa asta, un om de 14 ani, a mai facut destule vaccinuri incat sa stie daca alergie la vaccin (cam toate vaccinurile au aceiasi componenta, iar proteinele virale sunt la primul contct cu gazda deci nu are timp sa produca alergie).
Schema de vaccinare folosita in Romania e varianta mai simplificata a celor folosite la nivel mondial, si de asemenea a fost facuta la momenul in care toate vaccinurile erau produse in Romania de catre INCDMI Cantacuzino, deci nu prea poti folosi varianta cu interesele economice.

7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Esti sigura de faza cu "moartea nervului"? Asta cu "moartea nervului" e o comlicatie care apare la copii mici (bebelusi) pentru ca le sunt facute vacinuri de peronal necalificat in vaccinarea infantila. La adulti/copii mari nu prea ai cum sa prinzi aceasta complicatie avand in vedere ca pentru a obtine un asemenea efect trebuie ca persoana care face vaccinul sa fie un idiot fara nici un fel de pregatire medicala. Zana din fesa in care se face vaccinul are undeva la 30cm patrati, si nu ai nici un nerv pe acolo si nici vase de sange mari. Deci nu ai de ce sa iti fie frica.

| IMC90 a răspuns:

Daca nu vrei sa faci vaccinul, nu-l fa si gata. Eu sunt total impotriva acestor vaccine, si sunt de parere ca singurul motiv pentru care se fac in scoli, este ca niste anumiti smecheri au contracte cu statul in acest sens. Nu se merita facut absolut nici un vaccin, decat daca este neaparat necesar (te-ai taiat intr-un fier ruginit, si da, atunci trebuie sa faci antitetanos. Nu te-ai taiat? pai de ce sa faci asa ceva?) Sa fie clar, din punctul meu de vedere este mai periculos sa faci un vaccin decat sa nu-l faci (pot aparea reactii alergice, febra, s-au vazut cazuri de soc anafilactic si chiar decesul persoanei vaccinate. Normal, nu se intampla asa ceva, dar ti-am zis cateva motive pentru care eu unu, desi respect ideea de sanatate si de sistem sanitar, sunt total impotriva acestor vaccine.

| IMC90 a răspuns (pentru gyzzard):

Variola mai exista doar in capul tau... Este decizia fiecaruia daca vrea sa-si introduca in organism patogeni morti (dar totusi patogeni, pe care organismul ii vede ca pe niste intrusi) sa riste sa se expuna reactilor adverse ale vaccinului, care exista si sunt trecute chiar si pe prospectul fiecarui vaccin ( fie ca iti place tie sau nu). Eu unu, nu am facut nici hepatita A, nici alte boli infectioase (si nu amf acut nici un vaccin) pentru simplul fapt ca MA SPAL PE MAINI INAINTE SA BAG DEGETELE IN GURA. O igena corecta inaltura cu peste 80% din sansele de a te imbolnavi.

P.S: Fiecare vaccin este facut ditr-un numar limitat de tulpini, asa incat, daca se intampla sa te infectezi cu o tulpina care nu este cuprinsa in vaccin (ceea ce este destul de probabil) ai facut vaccinul fix degeaba.

O zi buna si sper sa faceti o alegere inteleapta, si sa lasati cu buza umflata pe cei care vor sa se imbogateasca pe seama voastra...

| gyzzard a răspuns (pentru IMC90):

1) Poate ar trebui sa te mai uiti la televizor. Inca mai exsta cazuri sporadice de variola.
2) Ma indoiesc ca nu ai fost vaccinat niciodata. Exista cel putin vaccinurile de cand esti copil
3) O igiena corecta inlatura mai putin de 50% din patogenii de contact. Mai raman cei transmisi prin aer, apa.
4) Nu toate vaccinurilesunt dinr-un numar limitat de tulpini. Exista vaccinuri care se adreseaza uni boli provocate de o singura tulpina, si vaccinuri facute pentru toate tulpinile dintr-un virus. Conteaza foarte mutl cade stabil ste virusul.
5) Ok, din vacinuri se fac bani. Dar sti cati bani se scot din sapunuri atibacteriene care nu au nici un efect? Sti cat costa n vaccin antigripal si cat costa un tratament simptomatic impotriva gripei? Sti ce procent din bolnavii de gripa prezinta o tulpina continuta de vaccinul antigripal din acel an?
Un vaccin costa maxim 200ron (desi majoritatea costa sub 50ron). Tratamentul pentru fiecare boala, in caz ca o faci, este de minim 100ron. Costul maxim ajunge la 200.000 euro. Daca calculezi, e mai profitabil sa faci mediamente si echipamente chirurgicale decat vaccinuri. Singurul tau argument ar putea fi ineficienta vaccinurilor, care nu prea sta in picioare.
Cauta pe net cat se investeste anual (de catre companiile farmaceutice) in cercetarea medicamentelor si cat in dezvoltarea de vaccinuri.
Uite aici niste date de teoria conspiratiei, daca tot te legi de latura economica: stiai ca de 30 de ani nu s-a mai descoperit nici o molecula capabila sa vinece o boala acuta? Tot ce se scoate sunt imbunatatiri ale altor clase medicamentoase si adaugarea de molecule noi pentru boli cronice.

| gyzzard a răspuns (pentru IMC90):

Si vaccinul antipolio? antivariola? si alte boli infectioase? Sau pe astea le faci doar cu 20 de zile inainte sa cunosti o persoana care poate sa iti dea aceasta boala?
Sau vaccinl impotriva virusului hepatitei A, pe care il poti lua de la o simpla atingere/strangere de mana, si care poate da hepatita fulminanta?
Astea nu sunt necesare?
Referitor la socul anafilactic cauzat de vaccin: Legea prevede ca orice cabinet in care se fac vaccinri sa aiba o trusa de urgenta pentru soc anafilactic (desi ar fi necesar doar un banal epipen). De asemenea numaul de oameni care fac soc anafilactic de la vaccin e atat de scazut incat e mai probabil sa te loveasca un fulger. Pe langa asta, un om de 14 ani, a mai facut destule vaccinuri incat sa stie daca alergie la vaccin (cam toate vaccinurile au aceiasi componenta, iar proteinele virale sunt la primul contct cu gazda deci nu are timp sa produca alergie).
Schema de vaccinare folosita in Romania e varianta mai simplificata a celor folosite la nivel mondial, si de asemenea a fost facuta la momenul in care toate vaccinurile erau produse in Romania de catre INCDMI Cantacuzino, deci nu prea poti folosi varianta cu interesele economice.

| bulin a răspuns:

Sa iti moara nervu, asta nu am mai auzit de la un vaccin... stai linistita nici nu simti cand intra acul.tongue

| afrodita3333 a răspuns:

Ce sa-ti moara laughing laughing oricum s-ar putea sa scapi anul asta, eu l-am facut in clasa a 9, la liceu...nu e mare lucru ce naibawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall...
Eu sunt in a9a.si mie mi-a fost frica de vaccin, dar nu l-am dat in clasa a8a.Nu cred ca il ve-ti da:*.