| LovelyGirl_3607 a întrebat:

Buna TPU.happy Sunt mica de statura, inaltimea mea deseori ma deranjaza [de ex: Cand cunosc persoane noi si ma intreba "cati ani ai?" prefer sa nu raspund, mai bine schimb subiectu'; deseori mi s-a intamplat deja ca le spuneam ce varsta am si apoi se radeau si faceau misto de mine;]

Cu timpu' am primit porecla "ALBINA", probabil e din cauza inaltimiiiiiiii!
[in kartier toti ma stiu "albinutza"]

Problema e ca de un an am incetat sa mai cresc, fac inot si basket, si daca am inteles eu bine, asta ar trebui sa ma ajute sa cresc, dar rezultatele nu se vad sad... Am doar 1, 62 inaltime, 57 kg, 15 ani [sunt cam mica avand in vedere ca fac basket, nuthinking]

Majoritatea prietenilor mei sunt mult mai inalti, si ei practica basket...

Eu de ce nu mai cresc?sad Sau ce-ar trebui sa fac pentru a mai creste macar vreo 5 cm? raised eyebrows

pls ajutor! give FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| theorizer a răspuns:

15 ani? Hm, pai ti-a cam expirat timpul. Si eu am fost mic atunci cand eram mic, dar la 15 ani aveam deja capul in nori. 1. 65 e normal pentru fete, nu-ti lipsesc decat trei cm petru a fi ideala, iar baietii nu fac misto ci te tachineaza, pentru ca le place de tine.
Personal prefer fetele scunde.

| fliutvis a răspuns (pentru theorizer):

Nu te lua dupa acest raspuns, si eu am 15 ani si 1.60 am fost la medic si mi a spus sa stau atarnat de o bara cat pot de mult si o sa mai cresc minim 10 cm si pluca ca baieti cresc pana la 22 de ani o sa mai cresti pana la 1.70 pe putin.winking

9 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Cunosc persoane care si la 40 de ani au 1, 62 inaltime si nu fac o tragedie din asta.Eu consider ca persoanele micute de statura, in special femeile au un sarm aparte happy
Pana la 18 ani insa mai ai timp sa cresti. Daca te ingrijoreaza acest lucru poti discuta cu medicul tau de familie sa vedeti ce se poate face.

| LaLaura a răspuns:

Eu am 1. 55. 19 ani si 50 kg. tu ai cum sa mai cresti si o sa cresti sigur, du-te si la farmacie, stiu ca sunt niste vitamine sau ceva de genu asta, eu nu am complexe legate de inaltime. asa sunt, si nu pot sa schimb.

| Melody a răspuns:

Vei creste, stai linistita, pana la 18 ani ai tot timpul sa cresti. Am avut un coleg in liceu, in clasa a 9-a imi ajungea pana la umeri, in a 11-a era cu un cap mai mare, se apucase de baschet, pentru ca, la fel ca tine, era ironizat din cauza inaltimii. Sfatul meu e sa nu renunti la baschet si inot, te dezvolti frumos si vei vedea cum in vreo 2, 3 ani le vei manca seminte in cap celor care s-au luat de tine. Trebuie doar sa ai rabdare, e vorba doar de o perioada. Numai bine!

| dydy1 a răspuns:

Ai rabdare ai timp pana pe la 20 sa tot cresti:p...nu cred ca exista vreo vitamina care sa determine crestere in inaltime:p

| JHFAK a răspuns:

Incearca sa porti tocuri mai des, daca vrei sa fii vazuta mai inalta. Alta posibiltate nu ai sa gasesti. Probabil cu timpul o sa te mai inatli putin, deoarece nu esti complet dezvoltata. Fetele inceteaza sa creasca la 18 ani si baietii la 20. Deci nu-ti fa griji momentan.

| nobody_4657 a răspuns:

Mai ai timp sa cresti daca nu ai facut''ó ink...eu de 2ani n''am crescut macar un cm (si am 16 ani)insa nu e prea bine sa fii inalt sincer.Eu personal am 1. 73 si'i naspa... daca imi iau tocuri(ceea ce fac destul de des)is cu un cap mai inalta ca restul colegelor mele si nu pot zice ca ma simt super binetongue.sa nu mai zic de baieti care abia pe la 17-18 ani se inalta:d mda palavrehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing hey nu te speria eu am 1. 56 am 20 de ani si de cand aveam vreo 12 ani am fost inconjurata de foarte multi baieti si tocmai pentru ca eram mai micuta toti ma protejau... iar acum m-am obisnuit cu ideea ca nu mai cresc dar imi place sa vad lumea de jos alte persoane ar fi vrut sa fie att de inalte pe cat esti tu dar nu sunt si nu ma refer la mine eu ma multumesc asa cum sunttongue te pup si bafta

| Preda_Alin_1988 a răspuns:

Ai mai crescut?