| mariaaaaaaaaaana a întrebat:

Buna tpu.sunt noua pe aici..la mijlocul cilclului menstrual am avut o secretie maronie in cantitati foarte mici care a tinut câteva zile..nu am avut contacte sexuale pana acum.insa am fost la mare si in apa m am frecat de iubitul meu..doar atât.e vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai daca ai menstra cum sa ramai gravida

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"... e vreun risc?"
NU există risc de sarcină - dacă la asta te referi :)

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care din cauza excitatiei intense iubitul tau nu a mai reusit sa se retina si a eja culat sperma in slipul sau, eventualii spermatozoizi din sperma lui ar fi murit in contact cu apa sarata inainte de a ajunge in preajma vaginului tau. De asemenea nici un spermatozoid nu ar reusi "sa gaseasca drumul" spre gaurica minuscula din himenul tau in vederea patrunderii in vagin si de aici mai departe pana in uter. Intr-un asemenea mod/fel NU SE POATE/ NU EXISTA nici cea mai mica posibilitate de a se putea forma si instala o sarcina. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti virgina nu ai cum sa ramai insarcinatahappy nu exista niciun risc, chillax.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma intreb daca reusesti sa intelegi recitind raspunsul tau, de enormitatea greselii din raspunsul tau si ducerea in eroare a celei care a pus intrebare.Banuiesc ca esti inca o fetita "nestiutoare" ca sa ma exprim elegant.Ai incercat tu experimentul sa faci un petting si la final baiatul sa ejaculeze pe himenul tau de virgina? iar daca nu atunci pe ce se bazeaza/cum argumentezi raspunsul dat cu atata fermitare si incredere si anume ca: ""Daca esti virgina nu ai cum sa ramai insarcinatahappy nu exista niciun risc, chillax"".

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hai mai lasi bai nene esti un distrus stai toata ziua si dai raspunsuri ampulea. Bai nene imi aduc aminte prima data la mine doamne o fi fost norocul de nu am ramas gravida m-a d3zvirginat fara prezervativ am facut-o fara prezervativ atunci cand a simtit ca ii vine si-a pus prezervativul m-a intrebat vrei cu sau fara stia ce face ca doar nu era tampit. Am auzit si eu ca poti ramane gravida daca faci p3tting prin simplul fapt ca un dude se freaca cu capul p9lii de vsaginul tau. ce vrei mai mult tipa e virgina nu a mai intratinut niciun contactlaughing)
Mai bine fetita nestiutoare decat un mos nesuferit ca in loc sa dai la bagaje stai ca fraieru pe TPU ci ma refer la aceia care sunteti dependeti de acest site cat si de libidoul vostru. Hai pa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Spre stiinta ta de "fetita desteapta" nu si inteligenta rolling on the floor In stiinta medicla sunt inregistrate mai multe cazuri de femei care erau virgine si prezentau un himen intact in momentul nasterii.Acest "mos" asa nesuferit cum ar fi a ajutat mai multe persoane decat iti poti tu inchipui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Alright, alright, alright...

| mariaaaaaaaaaana explică:

Nu m a lămurit nimeni..eram cu slipii pe noi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mariaaaaaaaaaana):

Cum iti inchipui ca spermatozoizii ar putea rezista in apa sarata de mare, sa inoate prin ea, si sa mai si treaca prin materialul costumului de baie pentru a ajunge in final in vaginul tau si de aici in uter? Si de asemenea nu uita ca pentru a lua nastere o sarcina, tu trebuia in mod obligatoriu sa fii in perioada preovulatorie sau chiar in ziua cand se elibereaza ovulul din ovare.Este un scenariu greu si de imaginat dar si mai greu sa poata fi realizat/transpus in realitate. Nu exista nici cea mai mica posibilitate de a ramane cineva in acest mod insarcinata. Poti sa te linistesti pentru a nu te mai stresa in continuare. Multa sanatate.