| ☆♥spery♥☆ a întrebat:

Bună, TPU! Știți cumva cum se tratează înțepăturile de albină/viespe? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Imediat dupa intepatura trebuie sa iti pui o compresa cu apa rece si otet! Apoi trebuie sa tii cam 24h compresa pe intepatura [ bineinteles ca trebuie sa improspatezi compresa, adica sa o inmoi in apa cu otet ] ori de cate ori este nevoie.Sora mea a fost impusa de 6 ori, chiar si de un gaune iar mama asa tratat-o!

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pune ceva rece, metal sau gheaţă şi ţine pe locul înţepat ca o compresă. Dacă acul a rămas în piele ai grijă să-l extragi!

| baru a răspuns:

Da Cum sa nu. Cu dragoste dulce ca si mierea. Pa

| clofu a răspuns:

Cu o vizita la medic... daca se infecteaza o sa iti para rau ca nu te-ai dus!

| Catalion a răspuns:

Dai cu sare pe locul intepaturii.

| ioana_6413 a răspuns:

Cu sare happy chiar merge big grin

| ihaterain a răspuns:

Freci cu putina sare locul unde te-a intepat viespea/albina

| brosu a răspuns:

Ştiu un remediu natural destul de eficient, mai ales pentru înţepăturile de viespi, frunză de pătrunjel, proaspătă, se zdrobeşte între degete şi sucul din frunze se pune direct pe înţepătură.

| Puuuf a răspuns:

Prima data sa scoti acul apoi pui noroi si tii cel putin 30 de min, asta face ca locul respectiv sa nu se inflameze. Apoi ia un medicament ca sa fii sigura ca nu esti alergica la albine/viespi.