| RAY a întrebat:

Te-a intepat vreodata o albina, viespe? Cum a fost?

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu doar o data, din fericire doar albinele m-au intepat.
Ustura a dracu de tare, una m-a inteptat pe piept, stiu ca eram cu bicicleta si ma plimbam, imi intrase o albina prin haine si am inceput sa simt o intepatura puternica in zona inimii, m-am oprit speriat ca nu stiam ce se intampla, credeam ca e de la inima...pun mana in zona aia si ma scutur putin din instinct si vad cum cade o albina de acolo.

Inca una imi mai amintesc cand prinsesem din zbor o albina intre palme, m-a intepat atat de tare atunci,, de am eliberat-o.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ai si mertitato cum ar fi sa te atrang de gat

| Freya1 a răspuns:

De doua sau de trei ori.
O data stiu ca m-a muscat de gat si am crezut ca am facut oreon ca avea si un var de al meu si m-am temut ca am luat, si o data de talpa.Eram in sandale si m-am pus gugut si mi s-a bagat la sanda iar cand am calcat am calcat fix pe ea.
A fost o intepatura, apoi mancarime si s-a umflat tare.

| Catrice a răspuns:

De multe ori rolling on the floor ultima data am bătut o albina care îmi intrase în par laughing
La viespi e mai naosului ca se umfla mai mult locul decât la albine și implicit doare ceva mai tare.

| mentholinks a răspuns:

Cand eram mai mic pe la tara de cateva ori. Doare ca naiba. Am ramas cu o fobie, parca ma trec fiori cand se apropie vreo dihanie din aceea de mine.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Te inteleg si mie mi frica de ele, dar tot sunt pe langa casa mea ca soarele bate spre ea

| Dismally a răspuns:

M-au intepat zeci de albine pana acum, nu doare foarte tare iar daca stii cum sa scoti acul e posibil sa nu te doara deloc. Totusi sunt si unele zone foarte sensibile in care daca te inteapa e aiurea tare; spre exemplu
- deasupra ochiului : se umfla atat de tare incat nu vei mai putea deschide ochiul respectiv, se si invineteste, o sa arati ca dupa un meci de box big grin
- in interiorul urechii : doare ca dracu' si e super complicat sa scoti acul cum ar trebui
La viespi am avut ghinionul sa ma intepe una singura si este mult mai aiurea decat la albine.

| Theo94 a răspuns:

Am fost intepat de multe ori si de viespi si de albine, la albina ramane acul si urmeaza sa moara, la viespe nu, si poate sa te intepe de mai multe ori, am mai aflat ca intepatura de albina (veninul) este acida, iar cea de viespe este alcalina.
Nu stiu care doare mai tare, nu le-am comparat nici atunci.