| xdAndreea2 a întrebat:

Buna,TPU happy.
Tocmai am aflat ca tatal meu are ciroza si mi-a spus ca abia mai are 1-2 ani de trait.E chiar atat de grava boala asta? Nu se poate face nimic? Am cautat pe internet dar nu am gasit nimic folositor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anacolda a răspuns:

Da! Depinde ce mananca, daca bea, ce varsta are. Cu ciroza maipoate trai mult si bine daca schimba un pic dieta si ia niste plante medicinale. Eu i-as da, pentru inceput, mult ulei de masline si anghinare, care curata ficatul si apoi as incepe cu armurariu pentru regenerare. Mai este si turita mare care scade colesterolul si cat mai putina carne de orice fel, daca se poate de loc. Atentie la ficat ca e incarcat cu toxine alimentare. Daca schimba modul de alimentatie se poate si vindeca. Adica sa treaca pe sucuri de legume si fructe facute in casa si atentie la stomac sa nu fie cu o gastrita. Deci, pe scurt, du-l la un medic naturist sa-i dea un tratament si o alimentatie adecvata. Aici e ceva, daca poate sa respecte: http://vindecarenaturista.blogspot.ro/......atica.html

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si tatal tau.

Ciroza in genereal nu este o boala care apare peste noapte...trec multi ani pana cand simptomele apar.
Ciroza hepatica este cea mai nenorocita.

citeste :

http://jurnalul.ro/......99844.html

Speranta intotdeauna exista...medicamente apar mereu, iar unele tratamente alternative se pot dovedi eficiente.

In plus...ca ultima solutie se poate lua in considerare transplantul de ficat.
Ficatul este singurul organ regenerabil al omului.
Deci o parte din el poate fi transplantat si de la rude.
Daca sunt indeplinite anumite conditii.

Taraste-l pe tatal tau la toti doctorii din tara.
9/10 o sa iti inchida usa in nas.
Unul s-ar putea sa iti salveze tatal.

| Zangetsu a răspuns:

Cred ca isi poate reveni numai cu un transplant de ficat sau macar a unei bucati din el.
Gasesti mai multe informatii in pagina de pe wikipedia in engleza. http://en.wikipedia.org/wiki/Cirrhosis
Daca nu prea le ai cu engleza, foloseste google translate pentru a intelege cat de cat.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Un transplant de ficat sau o bucata de ficat fiindca ficatul se regenereaza.Asta e gandeste pozitiv.Sti pana la urma toti murim.

| Felys a răspuns:

Boala este foarte grava atata timp cat nu este tratata, dar regimul si tratamentul adecvat se poate trai multi ani de acum incolo, tot ce trebuie sa faca este sa respecte cu sfintenie sfatul medicului

| giony54 a răspuns:

Se poate trata cu produse naturiste si sa respecte un stil de viata corespunzator,adica sa nu bea nimic in afara de apa plata,sa nu manance grasimi,prajeli,dulciuri, sare, zahar, cafea, sa nu fumeze si sa aiba o viata calma sa trateze boala ca pe o provocare pe care o pote trece cu vointa.Tratamentul naturist dureaza un an dar scapa cu viata.Produsele recomandate pentru fiecare luna sunt: Rhodiolin merge pe sistem nervos, LiverAid reface ficatul, Ocean 21 are enzime necesare refaceri ficatului, Yucca detoxifica organismul, Nopalin si Triple Potency Lecithin, Acidophilus pentru flora intestinala.Se pot comanda aici la un pret cu 30% mai mic daca isi face legitimatie, adica se inscrie ca un consumator: http://www.mypurnutrition.com/products/.Nu au efecte secundare si merg la cauza bolii.

| Albnegru10 a răspuns:

Imi pare foarte rau, poate cu un tratament in tari straine doar ii vei mai prelugi cu cativa ani..Incearca sa-i faci ultimii ani cat mai placuti.

| amelicika a răspuns:

Nu te ingrijora medicii da pe de poarte ei sunt specialiști si știu ce zic dar nu se știe niciodată timpul poate lua o întorsătură si totul poate fi ok domnul va avea grija
Sper ca te-am ajutat intr-un fel..si chiar dacă va fi asa nu te scârbit mai sunt 1 2ani

| Lucky0 a răspuns:

Hei,imi pare rau pentru tine dar tot ceea ce mai poti face e sa fii langa el si sa il faci sa fie mandru de tine.Parerea mea este sa nu pui raul in fata. bucura-te cat il mai ai si nu te gandi la acel moment..gandeste pozitiv:*

| beretu a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=wC-uBpKMCxY si https://www.youtube.com/watch?v=BQfPBvdIXHI pentru ciroza, hepatita, repara celule ficatului. Sanatate tatalui tau, bunica mea s-a facut bine cu toate pastilele din cele doua filmulete i le-am cumparat de la farmacie Dona, Catena, si cele naturiste Plafar. Multa bafta