| laviniawho a întrebat:

As vrea sa adopt un caine, dar bunica mea, care locuieste cu noi, are ciroza hepatica. Mi s-a spus ca ar interfera cumva prezenta animalului cu boala sa, dar cautand pe internet nu am gasit sa se vorbeasca de asa ceva. Stie cineva daca e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Cainii pot transmite un parazit care poate da chisturi hidatice hepatice, ceea ce ar reprezenta un risc mare pentru un pacient cu ciroza.
http://www.mymed.ro/chistul-hidatic.html

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o legatura.Este doar un motiv ca sa nu adopti comunitaru.

| misu a răspuns:

Iti spun precis. nu are nicio legatura. ia potaia

| haack a răspuns:

Ps: uite un site cu animalute gratis: www.adoptaunsuflet.ro