| TheSheeker a întrebat:

Tocmai ce am venit de la ginecolog, iar cum e prima oara, am putin nevoie de ajutor. Mi s-a dat ca diagnostic din analize: cervicita. Am primit tratament care consta in spalare cu irigator seara, dupa care introducerea unui ovul in vagin. Acum... problema e ca habar nu am cum e cu astea. La irigator am gasit explicat pe prospect, dar la ovule nu. Le introduc pur si simplu cat de adanc pot sau? Tratamentul este 10 zile, iar dupa o luna merg la control. Actul sexual este permis dupa acele 10 zile de tratament? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa ce te speli seara cu irigatorul, te asezi in pat, pe spate, cu picioarele flectate pe burta si iti introduci cu indexul ovulul in vagin cat mai adanc posibil (daca este ca o pastila, prafos, il umezesti putin inainte, daca este lucios, nu). Nu te mai dai jos din pat in jur de 6 ore.
Dupa cele 10 zile de tratament poti avea contact sexual cu PREZERVATIV pana la consult. In nici un caz fara, fiindca risti sa iti imbolnavesti si parteenrul sau sa te reinfectezi ed la acesta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că ţi s-au prescris spălături ( irigaţii ) vaginale cu Tantum Rosa ( analgezic şi dezinfectant antibacterian local ) sau cu apă + bicarbonat alimentar...

N-ai precizat denumirea ovulelor; de asemenea, n-ai precizat câte zile ai tratament cu ovule.
Bănuiesc că ai 10 ovule, câte unul pentru fiecare seară...

În zilele în care foloseşti ovule se fac spălături vaginale DOAR seara.

Conţinutul unui plic de Tantum Rosa se dizolvă în 0, 5 l de apă fiartă şi răcită ( la temperatura camerei sau mai călduţă, NU fierbinte ) şi se foloseşte la o singură administrare LENTĂ cu ajutorul irigatorului ( care se introduce PROFUND vaginal ).

Pentru detalii vezi prospectele :
http://www.tantumrosa.ro/prospect

http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

http://www.pcfarm.ro/produs/2149/Irigator-Tantum-Rosa

Tratamentul se face în modul următor :
Cam cu o oră ÎNAINTE de culcare se fac spălăturile vaginale cu Tantum Rosa ( cu multă RĂBDARE, deoarece TREBUIE să păstrezi soluţia cât mai mult timp în vagin ), care durează cam 30 minute.
Apoi, se tamponează uşor zona externă pentru uscare.
După aceea, chiar înainte de culcare se introduce ovulul cât mai adânc în vagin.
După terminarea acestor „operaţii" NU se mai fac plimbări prin casă, te culci pentru a se evita ieşirea/scurgerea ovulului/soluţiei din vagin.
Eventual, pentru a evita pătarea lenjeriei intime ar fi BINE să foloseşti un absorbant aplicat pe slip.
În seara următoare acelaşi „ritual" ca şi în seara precedentă.

În timpul tratamentului NU se face sex DELOC!

Apoi, n-am înţeles de ce mergi la control DOAR după o lună?
Ar TREBUI să mergi la control imediat după terminarea tratamentului ( nu la 20 de zile după ).

Oricum, după terminarea tratamentului se poate face doar sex PROTEJAT cu prezervativ!

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te speli cu irigatorul bine seara, apoi iti vei introduce ovulul cat mai adanc posibil.
Dupa 10 zile de tratament,poti intretine relatii sexuale,insa doar cu protectie(prezervativ),in caz contrar, daca faci fara, riscati si tu si partenerul sa va imbolnaviti, iar apoi va trebui sa urmati amandoi tratamentul, adica si el.
Te pup!