| anonim_4396 a întrebat:

astazi am primit de la ginecolog un tratament. problema este ca acest tratament contine si spalaturi vaginale. sincera sa fiu, nu am mai facut pana acum asa ceva. mi-am cumparat un irigator si din reteta primita 2 pliculete cu substanta. el mi-a spus sa folosesc irigatorul in fiecare seara apoi sa folosesc unguent si un ovul, si sa il folosesc si a2a zi dimineata, doar cu apa. am citit in cateva articole ca nu este prea indicat sa faci spalaturi vaginale. acum sunt cam dezorientata. cat de des trebuie sa fac aceste spalaturi avand in vedere ca tratamentul meu tine 12 zile si am doar 2 pliculete? este bine sa fac aceste spalaturi vaginale sau ar trebui sa imi iau gandul?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spalaturile vaginale nu sunt indicate la femei sanatoase, insa sunt foarte foarte indicate in infectii genitale vechi si neglijate (la care ai ajuns la medic la peste 48 de ore de la debutul infectiei). Nu te vei vindeca fara spalaturi si nu inteleg de ce sunt doar doua pliculete. Citeste pe reteta, exact ce a scris, acolo scrie frecventa de administrare

| Ramona000 a răspuns:

Daca ti-a dat doar doua plicuri probabil ca trebuie sa le utilizezi in 2 spalaturi la 2 zile consecutive, tratamentul cu ovule tine 12 zile, spalaturile vaginale in exces dauneaza florei vaginale, dar 2 in nici un caz

Răspuns utilizator avertizat
| SammiSchüler a răspuns:

Multumesc pentru informatii. si inca o intrebare daca nu va deranjez. tetraciclina este pentru uz extern? mie medicul mi-a spus sa o folosesc pentru colul uterin.