| alexx102428 a întrebat:

Toti copii care se nasc prematuri la 6(27 saptamani) luni raman cu sechele pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu toti, ci cam jumatate.

mira
| mira a răspuns:

Unii pot avea o evolutie normala.

| Felys a răspuns:

Nici nu prea am auzit sa supravietuiasca cei care se nasc atat de devreme dar daca totusi reusesc probabil ca vor avea ceva urmari negative

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Conteaza mult si cum a evoluat sarcina. De obicei se dezvolta normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii nascuti prematur sunt introdusi in incubator si hraniti acolo pana cand medicii hotarasc sa ii scoata. Nu am auzit sa ramana cu sechele pentru ca de fapt sunt normali insa mama nu i-a mai putut tine. Cunosc o femeie care fiind mica de statura a nascut doi gemeni prematur la 7 luni de sarcina. Copii au ramas inincubator pana cand au hotarat medicii. Acum sunt mari, voiosi si nu au absolut nicio sechea. Un copil cu sechele se cunoaste inca din burta mamei la film.