| alexx102428 a întrebat:

Toti copii nascuti prematuri au handicap fizic sau mintal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De unde ai scos perla asta?
Las deoparte ortografia si lipsa acordului ( copiii nascuti prematur), dar afirmatia e complet nefondata.
Intreb si eu, ca personajul lui Marin Preda: "pe ce te bazezi?"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un procent extrem de mare sunt normali atat din punct de vedere fizic cat si mental, numai tu stii de unde ai scos treaba asta

| Nelu62 a răspuns:

Nu.

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Nu verisoara mea a avut la nastere 900 de grame si acum are 40 de ani si este perfect sanatoasa

| Indeeditworks a răspuns:

Nu. Nu toti copii care se nasc prematur au vreun handicap. In cele mai multe cazuri nu sunt atat de dezvoltati cum ar trebui insa cu putin mai multa atentie in primele luni de viata ale bebelusului el se dezvolta suficient si ajunge la nivelul normal de crestere, insa sunt si cazuri cand copii prematuri se nasc cu handicap dar asta depinde de la caz la caz, handicapul poate fi cauzat din mai multi factori. Sper ca raspunsul meu te-a scos un pic din ceata