| artistu55 a întrebat:

Uneori cand ma ridic din pat(nu tot timpul), ametesc si mi se face negru in fata ochiilor de aproape ca nu mai vad nimic...dar acum fac o cura de 3 luni cu magneziu si calciu. Uneori, simt ca ma mai apasa si ceva pe crestetul capului.Si m-am pus cu capul in jos si il simteam greu.Voi ce credeti? Nu e grav, nu-i asa? Lipsa calciului este? Eu aveam lipsa de calciu cand am fost la doctor acum o luna si m-a consultat, dar pentru alta problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un nutritionist. El poate sa-ti spuna ce sa mananci ca sa-ti revii. Ai nevoie de multe vitamine si fier din legume si fructe. Sa ai o zi frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca spui ca faci o cura cu calciu si magneziu, e clar ca nu de la asta ti se trage.
Posibil tensiunea arteriala sa-ti faca figuri.
Adica s-ar putea sa-ti scada brusc tensiunea.
S-ar putea sa ai tensiunea mica.
Mergi la medic daca persista.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit acelasi lucru de la lipsa de fier.Am mancat spanac, oua si peste si mi-a trecut.Totusi,cica daca te ridici brusc din pozitia de culcat sau si de pe scaun ametesti, dar probabil acest lucru se datoreaza tot unei deficiente de fier si calciu.Ai nevoie si de vitamina D daca vrei sa se fixeze calciul in oase.Atentie sa nu depasesti doza zilnica recomandata de suplimente nutritive.

| Hieer a răspuns:

Da, eu una cred ca este doar din cauza lipsei de calciu. Poate dupa ce vei face acea curca cu magneziu si calciu, o sa fii mai bine.

Sper ca te-am ajutat! Te pup.:d

| LivingLouder a răspuns:

Este din cauza lipsei de calciu dar intreaba medicul daca nu esti sigura

| RobDogg a răspuns:

De fapt si mie mi se intampla asta si izi zic si de ce. Mai ales vara, fiind un anotimp cald, in perioada caniculara, tensiunea arteriala scade. La unii scade mai mult, la unii scade mai putin si daca nu ma insel la unii poate sa si creasca. Nu prea ai de ce sa te temi. Ai grija cu alimentatia, vara las-o mai usor cu grasimile si stai mai mult pe fructe, legume si asigura-te ca esti hidratat.

| AlexandraAlle a răspuns:

Eu am patit. Este din cauza lipsei de calciu. Si mai ales, daca ti se inampla asta vara, esete din cauza caldurii care iti face tensiunea sa creasca... stai inistita, o sa iti treaca. happy sa ai o zi buna!

| OoODianaOoO a răspuns:

Eu cred ca e de la lipsa de fier.
Iti spun din propria experientawinking mi s-a intamplat de o gramada de ori.