| Wă_Larii_1996 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati daca stiti ceva referitor la asta.
Am avut un neg la degetul mare de la mana si anul trecut am fost operata la el cu laser si mi s-a spus ca a fost scoasa radacina.
De ceva timp mi-a aparut iarasi si nu stiu ce sa mai fac, am apelat la tot felul de creme, acum folosesc Verolit Forte.
Nu vreau sa trec iarasi printr-o operatie, deoarece voi sta cu degetul pansat in jur de 2-3 luni, am examen si nu voi putea lua notite.
FundA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alandala16616923946 a răspuns:

Am avut neg pe deget pe la 11-12 ani, am folosit un remediu naturist, fără soluţii, creme şi alte porcării, şi a funcţionat. Bunica mea când tăia găina, lua de la ea RÎNZA PIPOTEI, este ca o piele groasă, zeama ei conţine un acid care arde. Iei o forfecuţă, o unghieră, tai pielea negului daca e groasă, altfel nu ajunge acidul la radacini şi freci tare cu rînza (cu capătul zgronţuros), deşi mă ardea, am frecat până a curs sânge, şi repetând chestia asta de vreo 4-5 ori mi-a trecut, şi n-a mai apărut. Eu zic să încerci, merge. Aaa, şi după ce te faci odată cu rînza, nu o arunca, o pui intr-o folie de aluminiu şi o pui la frigider, te mai poţi face cu ea cel puţin odată. Baftă!

4 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba de o solutie impotriva negilor. Sau daca locuiesti la casa... rostopasca este cea mai buna! Daca ai gasi un produs pe baza de rostopsaca ar fi super! happy

| Wă_Larii_1996 explică (pentru MissxD):

Am fost la cel putin 3 farmacii si tot mi s-au indicat plastori, verolit etc.
Din moment ce mi-a fost scoasa radacina nu cred ca ar mai trebui sa-mi apara.

| MissxD a răspuns (pentru Wă_Larii_1996):

Si ceva pe baza de rostopasca? Si eu am avut si asa mi-a trecut... daca nu, du-te la un doctor sa-ti recomande ceva, astfel incat sa nu se mai ajunga iar la operatie. E mare negul?

| Wă_Larii_1996 explică (pentru MissxD):

Acuma nu e asa mare, dar inainte a fost.