| Brunetadulce a întrebat:

Va rog vreau rasp urgent! E a treia zii in care sunt disperatacrying Am infectie in gat.Pete galbele pe amigadalite.In partea stanga e mai rau.Sunt umflata rau se vede diferenta.Si a ajuns asa de umflata incat nu se mai vede "omuletzul"hee heeinghit asa de greu chiar si apa.Am luat strepsils la greu, sirop nurofen, am baut compot, ceai, paracetamol sinus(bun pentru febra) si de ieri iau anitibiotice amoxacilina. M-a mai lasat dar doar atunci dupa ce iau pastilele.
Am incercat si leacuri babesti.Cu spirt la gat, cartof, galbenus de ou cu lapte, siropul din cartof cu zahar.Cand aveam febra m-a dadea mama cu otet pe fata, corp.Ma doare foarte rau cand inghit sau cand beau apa. Pot sa beau doar apa minerala.Am auzit ca acidul mai distruge unele bacterii din gat.
Mai dati-mi idei ce sa mai fac va rog :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cand mergem la medic?

Daca gatul este inflamat si are unul dintre simptomele de mai sus, in mod categoric este momentul unei vizite la medic.
Este posibil ca, desi copilul are multe dintre aceste simptome, sa nu aiba o infectie streptococica. Cauza bolii poate fi un virus, amigdalita sau alte boli. Acesta este motivul pentru care medicul testeaza existenta infectiei streptococice.

Este posibil si sa existe bacteria care provoaca infectia streptococica fara ca gatul sa fie inflamat. Unii oameni sunt purtatorii bacteriei fara a se imbolnavi, ceea ce inseamna ca o pot transmite si celor din jur.

Atentie! Sunati medicul si in cazul in care copilul nu se simte mai bine la 24-48 de ore de la inceperea administrarii antibioticelor. Uneori se produc probleme chiar si dupa incheierea tratamentului. Sunati medicul si cand copilul face febra – sau are incheieturile umflate sau dureroase, dificultati de respiratie sau mancarime – dupa o infectie streptococica, chiar si la trei saptamani dupa vindecare. Acestea pot fi simptome ale febrei reumatice. Urina de culoarea asemanatoare cu cola dupa o infectie streptococica poate indica inflamarea rinichilor.

| 0vidius a răspuns:

Du-te la medic fa o cultura si o antibiograma si apoi vezi ce iti recomanda el.Nu luati pastile dupa ureche caci uneori fac mai mult rau decat bine. Iti recomand sa iei un antiinflamator si respectiv daca faci febra sa iei paracetamol. PS Daca la cultura iti gaseste ca ai infecie cu streptococ s-ar putea sa faci tratament cu moldamin (I.M.) fiindca de la o banala amigdalita netratata corespunzator te poti tezi ca in viitor sa faci reumatism, sa ai probleme cu inima(stenoza mitrala) sau cu rinichii.

| aLL3xandra97 a răspuns:

Salut! incearca sa pui pe un betisor de ureche zeama de lamaie dar f putin si ai grija sa iti iei de pe amigdalite NU SA SPARGI ca e puroi am avut si eu si asa mi-a facut mama iti trece crede-ma si sa nu bei fierbinte dupahappy bafta