| mihaela25mihaela25eminem a întrebat:

Help plz de ieri a inceput sa mi se umfle maseaua azi cand m-am trezit aveam fata umflata cat pumnul, stiu am puroi ce se poate intampla? se poate extinde puroi si prin alte parti? cred ca fac febra si este din cauza umflaturii, se poate intampla ceva? mentionez ca ma si doare un pic si cand mananc de abia pot sa inghit si iau amoxacilina de 500 din 8 in 8 in cate zile ar trebui sa se retraga cu antibioticul acesta? cand se retrage ma duc la dentist sa mi-a scot. vreau raspunsuri serioase va rog daca sunt altii care au fost in aceeasi cauza sa imi spuna si mie ce efecte si ce au facut pentru durere.dau funda numa help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| beniamin1994 a răspuns:

Unchiul meu facea penicilina parca de 2000 din 8 in 8 ore! sau nu de 1000 din 8 in 8 ore si de 2000 din 12 in 12! fi foarte atent el avea infectia adica puroi si a stat cam 2 saptamani, cand a ajuns la spital de urgenta! si doctorul a zis ca poate sa si moara de la asa ceva! eu atat mai zic du-te urgent la doctor cu puroi la masea! funda?

| mihaela25mihaela25eminem explică (pentru beniamin1994):

Multumesc am sa ma duc si frica am s-o las acasa ca nu am ce sa fac.multumesc de ajutor sper sa imi treaca repede.din cate stiu daca e umflata si are puroi nu prea are ces a imi faca la masea.dar incerc si asa si am sa ma duc sa vedem daca imi face ceva cand e umflatsad

| beniamin1994 a răspuns (pentru mihaela25mihaela25eminem):

Unchiul meu sincer vorbesc putin mai obscen! a stat ca un prost pana la 2 saptamani si tot vedea ca se umfla ca il doare! pana nu a mai putut sa manance! in ultimele 2 zile manca supa cu paiul! si s-a dus la spital nu la dentist! acum vezi si tu nu stiu cum e la tine! si dupa ce ca a stat atat, a stat ca 5-6 zile si in spital! apoi o gramada de bani si la dentist cam 3000-4000lei si pe la spital cam 400-500 lei!
Acum eu zic insanatosire rapida!

| mihaela25mihaela25eminem explică (pentru beniamin1994):

Multumesc pai la mine de ieri s-a umflat cred ca e ultima masea din dreapta sussad si aceea m-a mai durut odata tare de tot de am crezut ca mor greseala mea a fost ca am zis ca nu ma duc la dentist ca trece si acum s-a umflat.de data asta ma duc la dentist ca nu vreau sa patesc ceva mai grav sad. multumesc inca odata

| beniamin1994 a răspuns (pentru mihaela25mihaela25eminem):

Cu placere!

14 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Poti sa iei si diclofenac de 50 mg, daca ai peste 12 ani, asociat cu antibioticul 2/zi. Pune comprese cu apa rece pe partea externa a obrazului si evita caldura.Asa cum ai spus, fa-i o vizita medicului dentist! O noapte linistita si fara durere!

| mihaela25mihaela25eminem explică (pentru Raniia):

Am 24 de ani.multumesc e o rusine la varsta mea sa imi fie frica de dentist off da nu am ce face am sa ma duc

| Raniia a răspuns (pentru mihaela25mihaela25eminem):

Nu este nici o rusine, toti avem frica de ceva, dar incearca sa o invingi incurajindu-te cu propria ta gura-totul va fi bine.Ia neaparat si diclofenac asociat cu antibioticul asa cum ti-am scris, o sa cedeze durerea. Sper ca noaptea sa fie pentru tine linistita si fara durere.

| mona a răspuns:

Trebuie sa iei antibiotice daca ai puroi

| BiuL a răspuns:

Nu ti s-a umflat maseaua, eventual gingia. Si eu am patit asa cateva luni, mi s-a umflat jumatate de fata, m-am speriat tare si ma durea un dinte foarte tare, s-a dovedit ca-mi murise nervul. AM fost la stomatolog, mi-a dat si mie antibiotic dar mi-a si facut o gaura in dinte sa se poata drena puroiul, trebuie sa se scurga pe undeva. In vreo 5 zile mi s-a dezumflat fata. Du-te la medic ca de la sine nu prea aare cum sa treaca problema asta.

| Xennofull a răspuns:

Ai grija ca puroiul asta poate ataca si alte organe.e buna amxicilina..am avut si eu problema asta dar mi-am scos maseaua.sad.

| Cosmin86 a răspuns:

Si eu am avut puroi la un dinte si m-am dus imediat la dentist, NU o sa se retraga doar cu un antibiotic.

Si dentistul mi-a scos puroiul rapid si lejer, nu am simtit nimic

| marcous a răspuns:

Amoxicilina este buna, dar te-as sfatui sa iei una la 6 ore daca vrei sa faci tratamentul cum trebuie.
Amoxicilina insa nu se mai foloseste independenta, ci impreuna cu clavulanat de potasiu. Denumirea comerciala este Augmentin.
Amoxicilina o iei la indrumarea unui medic sper...

| ჯpLaNe a răspuns:

Du-te la dentist! ce mai astepti? o invitatie speciala?

| Felicia_Pol_1982_sd9v a răspuns:

Nu te juca cu puroiul ca este destul de garv.iti poate ajunge la creier, vb.fff.serios,cunosc cazuri