| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Vrea sa va intreb niste lucruri si astept raspunsuri cat se poate de sincere. (sa nu va ganditi ca daca sunt neaparat pozitive primesc funda)
Mi-e frica de dentist. Nu tot timpul( am "toane" daca pot spune asa, stiu, ma gandesc cateodata ca trebuie sa ma duc, nu ma omoara.Dar nu stiu cateva lucruri):
1)Am in fata (intre cei 2 dinti) o carie mica. Nu ma doare de loc si sunt interesata daca ma duc la dentist ce trebuie sa-mi faca, ce fel de anestezie si daca ma doare.
2)Am o mesea cariata care ma doare DOAR CAND DAU DULCE la ea. Ea este putin mai cariata. La fel, ce anestezie, ce imi face si daca ma doare.
3)Am o alta mesea tot mai cariata de cat dintii, dar ea nu ma doare deloc. Ce imi face, ce anestezie, daca ma doare.
4)As vrea un periaj al dintilor, ce substante foloseste, distruge si smaltul dintilor? Doare?
5)Vreau sa stiu cat ar costa fiecare dintre acestea.

PS:V-am spus vreau raspunsuri cat mai sincere, voi testa si raspunsul va primi funda sigur!
Va rog, m-ar ajuta enorm ras[unsul vostru!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| issulove a răspuns:

Nu vreau sa te speri. Dar acum iti scriu foarte sincer. Eu vreau aparat dentar dara am 2 masele cariate puternic. Ca sa-mi pun aparat dentar trebuie mai intai sa imi repar acele masele deci la tine este asa :
1. Nu iti face anestezie. Doar are un ac cu care iti curata acea carie. Acolo nu o sa te doara. Stai linistit. E ca si cum ti-o pileste.
2. Acelasi lucru. tot cu un ac ti-o curata. Acum poate sa te doara sa sa nu te doara. Depinde cat de cariata este. daca te va durea iti va pune otrava acolo ca sa-ti omoare nervul. Iti va lasa la dispozitie o saptamaca ca sa moara acel nerv. Cand iti scoate nervul nu stiu daca te va durea pentru ca eu nu am ajuns inca acolo.
3. Iti face acelasi lucru ca la punctul 2. Ti-o curata. Depinde cat de cariata este si daca acel ac va ajunge la nerv, te va durea, daca nu, nu te va durea.
4. La periaj nu te va durea. Cred ca va folori o substanta speciala.
5. Minim 100 lei.
Eu chiar astazi am fost sa imi scot nervul. dr inaintea mea a fost o femeie care a lesinat de la durere. Eu atunci m-am speriat si am renuntat. Dar stiu ca odata si odata trebuie sa imi inving teama si sa le repar dar nu am curaj.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Buna, tot ce pot sa iti spun este ca am fost la denist deja, si mi-am facut toate probleme si iti pot spune ca nu e chiar asa de rau.

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

Depinde de problemele fiecaruia. Dar de curiozitate cine a avut dreptate pana la urma pentru ca nu ai dat funda nimaniu happy

32 răspunsuri:
| korynna_4355 a răspuns:

Buna,in primul rand sa nu iti mai fie teama de dentist trebuie sa ai un dentist f bun si ai sa te duci de placere ( la mine asa s-a intamplat ), la cariile care le ai tu,ti le curata si apoi iti va pune plomba. Nu stiu ce fel de anestezie se face dar pot sa spun ca nu doare, adica nu doare ca la analize spre exemplu (de alea mi-e frica si mie dar pe astea le suport super bine) si doare ff putin prima anestezie, apoi se amorteste locul si daca iti mai face vreuna nu o vei mai simti. Periajul, detartraj sau ce vrei u sa iti faci nu doare si nu dauneaza dintilor, decat albirea dauneaza. Despre preturi nu stiu ce sa it zic despre carii si plombe cam 1 mil de fiecare si detrartrajul vreo 2, depinde si de cabinet! :*

| Gabi19971983 a răspuns (pentru korynna_4355):

Dar s-ar putea ca inaintea injeciei sa dea cu spay ca sa nu simt acea intepatura?

| Azµre a răspuns (pentru Gabi19971983):

Nu simți înțepătura stai liniștită!

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc tuturor pentru. raspunsuri!
Maa duc cat de curand si voi da funda celui care a avut dreptate!
Urati-mi succes! sad
:*

| Azµre a răspuns (pentru Gabi19971983):

Succes și multă sănătate happy o să fie bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Trebuie să-ţi învingi teama de dentist.
Ai grijă de sănătatea ta dentară, e foarte importantă.
Te pup!

| Siksaksok a răspuns:

1 iti va face o injectie in maxilar sau madibula depinde unde sunt dintii si te va durea la inceput intepatura acului dupa aia daca iti este frica te va durea cand iti scoate dintele.
2 aceeasi poveste doar ca daca este cariata tare tare nu va avea cum sa apuce de ea si va trebui sa bage ceva intre masea si gingie si te va durea
3 la fel
4 nu te va durea dar vei avea o senzatie nasoala in rest nu se va intampla nimic
5 daca ai sub 18 ani este gratis.
toate astea le stiu din propria experientza
funda?

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Siksaksok):

Problema este ca nu vreau sa le scot, am mai scos 2 masele, daca mai scot si astea raman fara dinti.laughing)
Vreau sa stiu daca ma doare cand da cu baz-baz si cand pune plomba.

RASPUNSURI SINCERE!

| Siksaksok a răspuns (pentru Gabi19971983):

Nu doare deloc

| korynna_4355 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Sincer, nu te doare cand da cu freza si cand pune plomba pentru ca vei fi anesteziata, nu cred ca o sa iti dea cu spray pentru ca nu doare chiar asa, e mai mult pentru copii ala. happy

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Siksaksok):

Ok, mai astept raspunsuri, poate primesti funda!

| Gabi19971983 a răspuns (pentru korynna_4355):

Mersi mult pentru. raspuns!

| korynna_4355 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Nu ai pentru ce, astept vesti dupa ce ai fost la dentist. pup

| Gabi19971983 a răspuns (pentru korynna_4355):

Ok incerc sa merg cat mai repede poate vei primi si fundita.

| Gabi19971983 a răspuns (pentru korynna_4355):

La copii, spray pentru. copii, la ce varsta te-ai referit?
Eu am aproape 14 ani.

| Raniia a răspuns (pentru Gabi19971983):

Las-o in colo de funda si fa-i o vizita dentistului din scoala maine.El te va lamuri exact ce se mai poate face la dintii tai.Cariile tale o sa-ti manance toti dintii daca mai stai mult pe ganduri si nu invingi frica.O sa fii stirb si nici macar nu mai poti zambi.Gandeste-te,si nu uita-cand zambesti, arati superb!

| issulove a răspuns:

Multumesc pentru funda. Si apropo ti-a facut anestezie sau a fost ca mine? happy

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Nu, fara anestezie. Dar oricum n-am simtit nimic.
Tu ai terminat, sau inca nu?

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

Nu am terminat pentru ca doar ce am inceput. La prima sedinta mi-a pus otrava ca sa-mi omoare nervul. si cand am fost ieri sa-l scot inaintea mea a fost o doamna care a lesinat. Si am prins asa o frica. Si dupa am plecat nu am m-ai facut nimic

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Auu..Naspa

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

Stiu. Esti fata sau baiat?

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Fata happy

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

Cati ani ai? Daca nu te superi? Eu am 13 happy

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Eu tot, fac in noiembrie anul acesta 14
A, si esti fata, nu? big grin

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

Da happy Eu fac in octombrie 14 happy

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Aha happy

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

De unde esti?

| Gabi19971983 a răspuns (pentru issulove):

Suceava, tu?

| issulove a răspuns (pentru Gabi19971983):

Craiova

| Larisa01 a răspuns:

Nu are nimic daca iti este frica. Tuturor ne este frica de ceva. Si mie imi era frica de dentist dar am infrant frica gandindu-ma numai la lucruri frumoase, dar si acum cand pasesc in acel cabinet ma trec fiorii la fel cum ma trec si la alte lucruri, dar ma gandesc la lucruri frumoase cum ar fi persoana iubita, vise etc.
Sper ca te-am ajurat.
Bafta!