| Denis67 a întrebat:

Cand a inceput pandemia a inceput sa ma doara maseaua si am cobit ca asta ii o carie, si da am carie si tot am asteptat si am rabdat durerea (doara cand mancam) până când s-a tot drumul la stomatologie și la cererea medicului meu dentist mi-am făcut o radiografie dentara și mi-a zis că nu am nimic și zilele trecute mi-a curățat măseaua cariată și cu acel instrument mi-a atins nervul și a durut. Mi-a pus tratament și după am fost azi după masă și mi-a zis că nervul este deschis și a zis că dacă o să doară, va trebui sa îmi facă anestezie locala și dacă nu doare, atunci îmi va pune plomba definitiva.
Vreau să știu cum ii acea anestezie?
Dar plomba? Ii dureroasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! O sa iti dea cu un spray anestezic si o sa iti faca si o injectie cu anestezic, local in gingie iar apoi nu o sa mai simti nimic.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut nu odata ce iti face anestezie nu v-a durea deloc o sa mai simti usor ceva ca niste "furnicaturi" in zona unde lucreaza medicul!
Nu ai de ce sa te sperii