| Karen1 a întrebat:

Buna TPU.
Vreau să mentionez ca am 170 cm si la moment am 52 de kg.
Vreau să mai scap de 3-4 kg.
Am deja aproximativ o saptamana de cind am dat-o pe infometare.
Nu ma simt rau din aceasta cauza,si mai mult, am dat jos si ceva kg.
Nu sunt o persoana obeza, dar tin mult la exteriorul meu.
Maninc mai toata ziua fructe si legume.
Am observat de ceva timp ca imi cade rau de tot parul.
De azi o sa incerc o noua dieta(la cei 17 ani ai mei,cunosc deja majoritatea dietelor.)
Am sa consum dimineata fulgi de ovaz cu lapte (fara zahara)
L a prinz voi consuma o salata de legume sau o supa de legume, iar la cina voi consuma diferite fructe.
Nu o sa o tin pe duarat mare, cel mult o saptamana.
Tin sa mentionez ca ma hidratez indeajuns-2 litri de apa zilnic.
Dimineata pe stomacul gol beau un pahar cu apa.
Uneori mai beau si ceaiul din ghimbir si lămîie(dar nu imi place gustul ghimbirului)
Fac exercitii zilnic, ma aflu mai tot timpul in miscare-poate uneori cind ma simt rau.
Cind am timp alerg cate 15 minute, fac un antremanent de 7 minute, fac 50 abdomene seara (uneori si dimineata),fac genoflexiuni,dar si sar corda.
Credeti ca o sa mearga?
P.S-ma pot abtine cu usurinta de la dulciuri, prajeli, piine.(Am renuntat practic de vreo 7 zile-dar pot rezita mult timp fara ele.)
De 3 luni sunt vegetariană.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Multa proteina si foarte multa miscare!
Nu este de ajuns 15 min de antrenament, este cu mult sub limita cerintelor in cazul in care trebuei sa dai jos. La tine se impune 1-2 ore/zi, cam 1 ora de alergare, plus 200 abdomene, plus saritura cu coarda.
Nu glumesc, daca vrei s afaci ceva, atunci da-ti silinta si fa, pentru ca 15 minute pe zi nu le face un lenes, nu un om care mai vrea sa piarda si din greutate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, deja eşti SUBPONDERALĂ ( prea slabă )!
Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 9-10 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.
Dar, dacă vei mai continua să slăbeşti, vei ajunge ANOREXICĂ :(

Toate cele bune!

| Pool77 a răspuns:

Cea mai prosta decizie e sa faci foame.
Logic ca-ti cade parul,organismul nu mai primeste atatea vitamine cat primea inainte, sau o fi din cauza "stresului", aici ma refer ca-ti faci prea mult grij din cauza fizicului tau.
Oricum, la 1, 70 52kg sunt putine pentru o fata chiar si pentru un baiat, dar e decizia ta asa faci cum gandesti.
Acum, nu stiu ce sa zic.Viata de vegetarian mi se pare cea mai mare prostie, pierzi niste alimente esentiale ale organismului tau, aici ma refer strict la faptul ca chiar creierul are nevoie de carne.
Lasa dracu vegetarienii in pace, ca n-au nici o treaba cu alimentatia normala.
Nu cantarul iti spune adevarul ci oglinda.

| MyNameIsJohnny a răspuns:

Cred ca o sa mearga. Fara probleme.