| AleexisViol3t a întrebat:

Buna!
Trebuie sa imi pun aparat dentar fix, insa e nevoie sa imi scot doi premolari, deoarece dintii mei sunt mai înghesuiți. Daca ati trecut prin asa ceva, imi puteti spune daca doare extractia si in cat timp de inchid ranile?
Ofer funda celui mai detaliat raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anapanda a răspuns:

Si eu am aparat dentar si a trebuit sa imi scot premolari.Primele două ore nu am simțit nimic. Însă treptat treptat s-a dus anestezia și atunci a început calvarul. Dureri groaznice pe care abia le-am potolit cu câteva pastile de nurofen. Trei zile m-am hrănit cu supe din plin. A fost groaznic de dureros. După abia o săptămână și ceva locurile unde erau premolarii s-au vindecat complet. Daca vrei sa iti dau informati de exemplu cum ar fi ca daca iti pui aparat fix ai nevoie de o periuta speciala unde sa te speli in zonele greu accesibile, sau in prima saptamana cand iti pui aparatul doar ff tare pana te obisnuiesti etc (P.s. cand iti pune aparatul nu te doare deloc iti lipeste cu un lipici special si in fiecare luna trebuir sa iti schimbi steluțele si poti sa iti alegi ce culoare vrei)