| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Chiar acum m-am uitat pe internet la oftalmologie si stiu ca mi-a zis ce are prietenul meu la ochi strabism si mi-am amintit. Am vazut ca se poate opera pretul este 400 euro insa imi e naspa sa ii spun.Am mai vorbit despre asta insa el nu ii da asa importanta si nu vreau sa ma las pana nu se rezolva problema cu ochii. E un baiat dragut atat d treaba si sa aiba acest defect.Insa nu e nici asa mult si poate isi astrange banii putin cate putin.
Insa imi e cam naspa sa ii zic iar nu as vrea sa creada ca ma deranjeaza asta, nu as vrea cumva sa se simta aiurea, cum as putea sa ii mai zic ca i-am mai zis odata insa nu a dat asa mare importanta.
Insa nu costa o groaza de banii si in primul rand rezolva problema pentru el pentru ca merita si daca se poate de ce nu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ecristinamc a răspuns:

Nu se merita sa dai 20 de milioane pentru asta. Te asigur eu!
Eu sunt fata si cred ca stii deja, ca fetele sunt cu mult mai cochete ca barbatii!
Unii coelgi au observat asta dar nu e nimic! Nu spun nimic.
Nu prea ii dau amre atentie.Strabismul se corecteaza cu timpul daca respecti anumite reguyuli. Poate face gimnastica oculara si fara operatie. Spun din propria experienta.
Nu ii spune asta pentru ca sincer daca mie mia-r spune cineva asta l-as da in usturi afara si i-as zice:''da cand m-ai luat nu ai vazut?''

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Decizia trebuie sa fie a lui, daca ii spui tu sigur il va deranja, mai bine lasa pe altii sa ii spuna. Operatia de strabism se face dupa 18 ani.

| eni a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa se opereze la clinica particulara, si atunci costa mai putin, fiecare dupa posibilitati.Cu o trimitere de la medicul de familie, sa mearga la un medic la ofta.si mai departe se poate rezolva.Pe mine m-a costat in jur de 200 de euro.

| TwixulDrept a răspuns:

Ii poti spune ca ar fi bine sa se opereze pentru ca el este un baiat dragut si merita tot ce-i mai bun. Dar nu trebuie neaparat sa se opereze exista si alte moduri ca de exeemplu la spitale sunt anumite aparate, si eu am avut strabism si s-a rezolvat problema.