Întrebare recomandată | buzeduulci a întrebat:

imi decoloram si eu parul pentru niste suvite si am remarcat ca cum imi ajungea solutia pentru decolorat pe gat/mana. ma mananca, arde. nu stiu cum sa explic. oricum nu e chiar asa de naspa. intrebarea mea este: sunt cumva alergica la asa ceva? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlady434 a răspuns:

Salut! Ai facut alergie.Asa a patit si prietena mea odata, si s-a dat pe zonele afectate cu niste ceai de musetel(gat si maini). Daca simti ca nu are efect, poti sa dai cu niste alcool sanitar.Ustura putin, dar dezinfecteaza. Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, cred ca esti alergica la vopseaua pe care o folosesti. Spala-te cat mai repede si cat mai bine cu apa calduta. Data viitoare cand te vei vopsi, testeaza pe piele vopseaua inainte de a o aplica pe par.
http://www.i-medic.ro/boli/urticaria

| buzeduulci explică (pentru doctoressa):

Da e decolorantu nu vospeaua. si ce sa ii fac acu daca e aplicata? am mai aplicat si acu 1 luna si tot la fel ma manca. dar mi-a trecut apoi. tongue
ce sa fac acu?

| Bondarel99 a răspuns:

Esti alergica.Sa nu cumva sa-ti dai decolorant pe pielea capului pentru ca risti sa ramai cheala!

| buzeduulci explică (pentru Bondarel99):

Dau doar la varfuri. nici macar nu ajunge la radacini. tongue

| mixxjim a răspuns:

Probabil e prea concentrata solutia, de-asta arde, mai ales daca ai o piele mai delicata. Nu prea e recomandat sa te faci singura cu asa ceva, tocmai din cauza chestiei cu concentratia. Daca esti genul cu pielea foarte alba si delicata o sa patesti asa mereu.

| buzeduulci explică (pentru mixxjim):

Pielea mea e aproape creola rolling on the floor)laughing))
dar oricum nu am murit. ma simt f. bine tongue

| Diaconescu_Albertina_1992 a răspuns:

Decolorantul arde oricum, nu e neaparat vorba de alergie. Cand folosesti decolorant nu trebuie sa atingi deloc pielea si fii foarte atenta la timpul de actionare. Da-ti cu putina apa rece, crema si apoi iti va trece. Succes!