| Joker a întrebat:

Buna tuturor, ce parere aveti de dieta ovo-lacto-vegetariana?thinking
Cei care au putine probleme cu calciu si magneziu o pot tine?
Si daca mi-ati putea da mai multe detalii v-as fii super recunoscatoarewinking

Va multumesc si astept raspunsurile voastre:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bulgaria a răspuns:

Uite aici un articol cu toate informatiile despre dieta ovo lacto vegetariana
http://melcul.com/despre-dieta-ovo-lacto-vegetariana

3 răspunsuri:
| Joker explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, sunt foarte utile.Eu acum pe timp de vara nu mai am probleme cu calciu si magneziu dar am observat ca toamna si iarna am probleme din acestea si eram curioasa daca aceasta dieta ma ajuta in acest sens sa imi schimb si stilul de a manca si sa imi ajut si organismulwinkingVa multumesc inca o data:*:*..Acum stiu ce trebuie sa fac:*

| Andarock a răspuns:

Cei care stau prost cu calciul/magneziu, nu le este prea recomandat să țină o dietă ovo-lacto-vegetariană.
De ce? Păi oasele lor sunt ușor slăbite, iar dacă nu mănâncă carne, atunci, este foarte posibil să li se facă rău, să leșine, să aibă stări de greață și alte simptome.

Poți să faci un test. Încearcă o săptămână, să ți dieta, iar dacă totul va fi oke și te vei simți bine, atunci poți să continui dieta. Dar dacă simți că nu ești în largul tău, atunci renunță la dietă. happy

| oo4099 a răspuns:

Ai putea sa iei suplimente de calciu si magneziu ca sa fii sigura ca nu este nici o problema si ar trebui sa intrebi medicul de familie.