| Joker a întrebat:

Buna tuturor, ce parere aveti de dieta ovo-lacto-vegetariana?thinking
Cei care au putine probleme cu calciu si magneziu o pot tine?
Si daca mi-ati putea da mai multe detalii v-as fii super recunoscatoarewinking

Va multumesc si astept raspunsurile >voastre:*big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

Oh! E nemaipomenit de utila, multi nu o vad ca o dieta, ci este chiar alimentatia lor! Calciul din produsele lactate, in special branza e de calitate foarte buna, ai si toate vitaminele necesare in diferite legume si fructe. Secretul acestei alimentatii consta in marea diversitate a produselor folosite. Adversarii ei aduc argumente gen "proteine insuficiente", dar sa nu uitam ca laptele si ouale contin proteine de calitatea I, mult mai sanatoase decat cele din carne. Chiar daca sa zicem ca dintr-un produs lipseste o vitamina, aceasta se regaseste in altul cu care se face combinatie. O salata de morcovi, pastarnac (rase) plus branza si ulei de masline contine deja adunate foarte multe principii alimentare. Avantajul cel mai mare este ca aceste feluri de mancare se apropie foarte mult de alimentatia naturala 100%, implicatiile asupra sanatatii sunt extraordinar de benefice, chiar pe termen scurt (1-2 saptamani). Merita! www.eltauniversitate.ro

5 răspunsuri:
| Joker explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, sunt foarte utile.Eu acum pe timp de vara nu mai am probleme cu calciu si magneziu dar am observat ca toamna si iarna am probleme din acestea si eram curioasa daca aceasta dieta ma ajuta in acest sens sa imi schimb si stilul de a manca si sa imi ajut si organismulwinkingVa multumesc inca o data:*:*..Acum stiu ce trebuie sa fac:*

| doctorandus a răspuns:

La vegani e greu de obtinut fier, calciu si anumite vitamine (D2 si in special B12, in lipsa careia isi pot pierde mintile). Veganii si vegetarienii trebuie sa manance suficient ulei si grasimi pentru a asimila vitaminele liposolubile. Copilul e mai bine sa manance lapte, carne si peste, sunt mai bune decat toate tabletele de calciu si vitamine. Veganii si vegetarienii consuma de obicei Marmite sau Vegemite pentru vitaminele B.

| liliacALB a răspuns (pentru doctorandus):

Ar fi minunat sa nu vorbesti in necunostinta de cauza! Uite ce greseli ai in mesajul tau: 1) Vegan inseamna o persoana care mananca numai vegetale. Or, noi vorbim despre regim ovo-lacto-vegetarian; 2) Nu exista minerale sau vitamine necesare omului care sa nu poata fi regasite in fructe, legume, oua si produse lactate; 3) Vitamina B12 nu are nici o legatura cu sistemul nervos, ci cu absorbtia fierului (apropos, ai auzit de spanac sau urzici?) 4) E total gresit sa dai la copil mancaruri grele (mai ales carne); 5) Tot complexul de vitamine B se regaseste in drojdia de bere, ca si in tarate. Nu e nevoie de nici un preparat sintetic de la farmacie. Nu o lua personal. Pofta buna tuturor!

| doctorandus a răspuns (pentru liliacALB):

Http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php

Sursa informatiilor mele: prof. dr. Martijn B. Katan, Wat is nu gezond? Cu subtitlul Fapte si mituri despre nutritie.

| liliacALB a răspuns (pentru doctorandus):

Multumesc, asta nu stiam.