| 65ilovepink10 a întrebat:

Buna tuturor.
De cateva luni am o insomnie cronica din cauza stresului scolii, zic eu. Am implinit 16 ani recent. In fine, am incercat cu ceaiuri care sa ma calmeze si tot felul de lucruri naturiste, insa chestia este ca in jur de 2-3 zile pe saptamana nu le dorm. Pur si simplu simt ca imi este somn, dar nu adorm, am o gramada de ganduri in cap, insa numai de 2, 3 sau 4 ori pe saptamana am problema asta. Am fost la medicul de familie si mi-a zis sa beau lapte, dar repet, nu pot dormi deloc o saptamana cap coada.
Vreau sa iau melatonina, am auzit ca e foarte bune, dar in doze mici intentionez sa o iau. Ati luat? Ce sfaturi imi puteti da? Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1. Melatonina nu te ajuta daca stai noaptea cu ochii-n monitor.

2. Abuzul de melatonina iti poate provoca probleme de somn si mai grave.

| OoBunnyoO a răspuns:

Melatonina este intr-adevar foarte buna. Problema este ca daca nu poti dormi din cauza stresului s-ar putea sa nu te ajute.

Folosesc melatonina de vreo cinci ani de zile, in fiecare noapte si m-a ajutat in mare parte. Insa de cinci ani de zile am luat intotdeauna doza cea mai mica si nu am crescut-o decat in cazuri speciale, dupa care am revenit la normal. Insa, din proprie experienta iti spun ca si atunci cand luam doza maxima de melatonina, daca eram stresata tot nu puteam sa dorm si tot trebuia sa folosesc alte pastile precum Xanax sau Valium in combinatie cu melatonina. Stiu ca medicamenele astea sunt controversate, dar dupa cum am spus, le folosesc de ani de zile si intotdeauna in cazuri speciale si in dozajul cel mai mic. Daca intampla sa iau doze mai mari, se intampla foarte rar. Nu am experimentat niciun efect secundar. La melatonina nu exista nicio contraindicatie pe termen lung, exceptand faptul ca iti poate cauza somnoleta pe timpul zilei, insa mie nu mi s-a intamplat treaba asta niciodata. De regula, efectul i se duce in trei, patru ore, dar pentru mine este suficient cat sa pot sa adorm. Important este sa nu faci abuzuri cu ele, chiar daca uneori este tentant. Cam asta este experienta mea cu melatonina si cu alte pastile care ti-ar putea fi utile.

Sper ca te-am putut ajuta.

| 65ilovepinkl0 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Multumesc pentru raspuns! Chestia este ca in timpul scolii eram stresata cu olimpiadele si de asta am capatat o insomnie cronica, logic ca in vacanta nu am nicio problema. Dar crezi ca daca iau melatonina 2-3 saptamani, mi se vindeca insomnia de tot?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru 65ilovepinkl0):

Nu stiu sa iti spun cu siguranta. La mine nu a functionat, in momentul in care nu am mai luat-o am revenit la starea precedenta. Mai ales daca era o chestia bazata pe stres. Sunt perioade in care nu trebuie sa o iau. Insa, tu poti la fel de bine sa o iei in timpul saptamanii si in weekend sau in vacante sa nu o iei. De asemenea, poti sa o iei doua, trei saptamani si apoi sa iei o pauza si sa vezi cum iti este dupa. Poti experimenta cu ea, atat timp cat nu iei doze de peste 10 mg. Melatonina este destul de sigura, este un hormon pe care il avem oricum in corpul nostru, deci nu ai de ce sa iti faci griji. Tocmai pentru ca este destul de sigura nu ai nevoie de prescrptie. Nu iti altereaza personalitatea, nu creaza dependenta. Daca ai nevoie de calmante, atunci de regula iti trebuie un consult la medicul de familie. Insa, in general, orice pastila este safe atat timp cat nu exagerezi cu ea.

Poti incerca si sportul si mediatia, asa cum a spus si cineva mai sus. Insa nu stiu daca te va ajuta. Eu m-am confruntat cu insomnia toata viata. Uneori ajungeam sa nu dorm cu saptamani. Desi fizic eram ingrozitor de obosita, nu puteam dormi din cauza stresului si ma foiam toata noaptea. Am facut meditatii si yoga. Inca fac si niciuna dintre metode nu m-a ajutat atat cat m-au ajutat pastilele. Evident, pana la pastile poti incerca si alte metode, dar daca vezi ca nu exista nicio imbunatatire, nu trebuie sa iti fie frica sa recurgi la alte alternative, doar din cauza unor preconceptii invechite si neinformate. Pastilele nu iti altereaza mintea, nu inseamna ca nu te descurci fara ele, pur si simplu iti inbunatatesc calitatea vietii. Le poti compara cu o masina. Ai putea sa mergi tot Bucurestiul pe jos, doar ca ti-ar lua foarte mult timp si foarte mult efort, asa ca de ce nu ai lua o masina?

| 65ilovepinkl0 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Multumesc enorm pentru ajutor!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru 65ilovepinkl0):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. happy

| Radu284 a răspuns:

Incearca 5 sau 10 mg de melatonina, daca te ajuta poti sa mai iei, daca nu, nu.

Pe mine nu ma ajuta asa mult, dar uneori a functionat.

Si ce stres al scolii? Nu ai vacanta acum?

| 65ilovepinkl0 a răspuns (pentru Radu284):

Ba da, am vacanta, numai ca e insomnie cronica...din cauza stresului am ajuns asasad multumesc pentru raspuns

| MoonWolf a răspuns:

Nu,nu fa asta, Stiu ca suna ciudat, dar ai 2 obtiuni date de mine:

1.Meditezi asupra gandurilor tale, intr-o camera linistita.

2. Faci Sport pana nu mai poti,corpul,pana si creierul,va trebui sa doarma,si intr-un final, te vei obisnui.

Nu vreau sa iei toate,, Droguri-le'' fii tu insati, folosind cai mai,, umane'' si rationale as zice.
Si eu am problema asta si functioneaza pentru mine.

| scufitaroz a răspuns:

Nu lua tratament fara recomandarea unui medic!