| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, ieri mi-a venit menstruația însă prima zi mereu sangele are o culoare roșie iar următoarele zilele devine maro și slab in cantitate. Și luna trecută am avut aceeași situație. Menționez ca am 17 ani, ciclul este regulat însă lunile trecute am avut perioade mari de stres din cauza unor examene, menstruația nu mi-a întârziat niciodată. Am fost la medic însă mi-a spus ca nu este ceva grav și o sa-mi revin însă problema persista și luna aceasta. Ați mai avut probleme de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După Paște mergi la ginecolog, marti ei se reintorc la muncă

| Violleta2022 a răspuns:

Mai fetita, daca ai fost la medic si ti-a spus ca nu-i nimic, ce dumnezue vrei de la noi, care NU suntem medici?

| Maria39popescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă am fost la un medic nu înseamnă ca ce a spus este corect, am întrebat și dacă altcineva a fost in aceeași situație.

| dullcat a răspuns:

Buna.Asa cum ti-a spus medicul, da, este normal.Mi s-a intamplat si mie din cauza stresului si altor factori externi, dar nu e o problema.O problema era daca nu iti venea deloc menstruatia.

| Maria39popescu a răspuns (pentru dullcat):

Ai reușit sa remedieze problema in final și sa revină menstruația la normal?

| dullcat a răspuns (pentru Maria39popescu):

Pot spune ca da, desi nu-mi amintesc sa fi facut nimic in acest sens, parca a trecut de la sine. Am incercat pe cat posibil sa am grija sa dorm, sa mananc echilibrat si alte cele pe care le stii deja.

| Maria39popescu a răspuns (pentru dullcat):

Da, sincer un ultimele luni chiar am avut un stil de viața dezichilibrat, nu mâncam mai deloc, nu reușeam sa dorm și foarte foarte mult stres…acum resimt consecințele

| Freya1 a răspuns:

Când mergi la medic ii spui ce problema ai, ti se face control plus ecografie transvaginala.Eu în trecut aveam menstruație abundenta pe care nu o băgăm în seama, iar treptat a început sa mi se întâmple și mie sa am întârzieri, după sa am scurgeri maro din cauza întârzierilor și etc.
Ideea e ca mie mi s-au găsit ovare polichistice pana la urma asa ca nu e rău să mai încerci un control. Poate nu e cazul dar pentru sănătatea ta e ok.

| Maria39popescu a răspuns (pentru Freya1):

Intenționez sa merg după sărbători la un alt medic pentru un control, dar momentan stresul cred ca este singurul care ma afectează însă vreau sa știu ca sunt bine. Mulțumesc pentru răspuns!

| haileewatson a răspuns:

E normal