| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna tuturor. Pe 17 august bunica mea a suferit un atac ischemic tranzitoriu, a fost la spital pana astazi, si a revenit complet intr-un final ( are 90 de ani ). Exista sanse ca acest "accident" sa recidiveze intr-un avc? Multumesc tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru bunica ta, dar la varsta asta foarte inaintata, este foarte posibil sa faca un avc in orice moment, sau sa mai traiasca inca 2-5 ani, fara sa stie nimeni cat de rezistent ii mai este creierul.

| Elena9328 a răspuns:

De ce nu intrebi direct doctorul ei? Nu e nimeni in masura sa zica

| Anonimafarahaz2 explică (pentru Elena9328):

Am vorbit si cu doctorul. am intrebat aici deoarece poate mai sunt persoane cu cazuri asemanatoare si împărtășesc experiențe

| Smmo a răspuns:

Buna, bine ca si-a revenit. Da, risc este. Ar fi bine sa evite niste chestii. Sa nu stea aplecata (de exemplu cada - o spalati voi, sa nu dea cu aspiratorul - desi cred ca nu e cazul, cu matura), sa nu se screama niciodata cand face treaba mare, sa nu se enerveze, sa evite cam orice ar creste foarte mult presiunea sangvina la vasele din creier. Voi stiti mai bine ce obiceiuri are, daca observati ceva ii puteti atrage atentia ca nu e bine. Medicul poate nu se gandeste la toate variantele.

Poate i-ar trebui si un tratament medicamentos pentru subtierea sangelui, dar cred ca i s-a dat ceva. Daca nu, vorbiti cu medicul de familie, cu specialistul.

https://www.reginamaria.ro/......rebral-avc

| katin a răspuns:

Citesc pe la stiri ca varsta pentru avc a coborat ingrijorator. Pe undeva pe la 18 ani sau chiar sub asta.
La 90 de ani te poti astepta oricand la orice. Totusi, daca si-a revenit, pot fi sanse mari ca sa traiasca o viata normala.
Multa sanatate!