| lavinia009 a întrebat:

Buna tuturor. Vreau sa slabesc. cam 8-10 kg in 2-3 saptamani ar fi mai mult decat perfect. ceva idei? sigure. Pe care le.ati incercat si voi si au dat rezultate bune? Dau funda puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8-10 kg in doar 3 saptamani e o slabire mult prea brusca si nu se poate realiza decat prin metode necorespunzatoare, care ar slabi extrem de mult organismul, cauzand astfel diverse probleme.In plus,nu ar fi o slabire de durata,deoarece ar goli rezervele organismului pe care,pentru a le reface,vei fi nevoita sa mananci mai mult,lucru care ar duce la ingrasare. Poti slabi, fara a-ti asuma vreun risc, in jur de 5 kg pe luna(poate chiar putin mai mult,sau ceva mai putin, lucrul acesta depinde de fiecare persoana in parte), dar nu intr-un interval mai scurt.Cheia succesului este o alimentatie cat mai echilibrata,combinata cu o activitate fizica constanta. Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal datorita uleiului).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin.Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.30 de minute(chiar si putin mai mult daca consideri ca e nevoie)de alergare/zi,cu viteza medie,te vor ajuta sa obtii, treptat, rezultatele dorite.Succes.