| Onixuţa a întrebat:

Vă rog din tot sufletul, ajutaţi-mă cu un sfat! Am amigdalită pultacee de 4 zile. Nu am tratat-o, ai mei nu ştiu, am sperat că îmi va trece de la sine. Acum sunt punguţe de puroi umflate alb spre galben, cam 5 pe fiecare amigdală. Nu mă îndur să le spun alor mei! Se panichează şi sărbătoresc Paştele în spital. Ce pot să mai fac când la 2 săpt. fac amigdalită pultacee, toate antibioticile posibile(inclusiv Zinnat, Clabax, Augmentin) nu mai au efect? Cât despre remediile naturale... Apă de ploaie! Acum mi-au trecut stările febrile şi mă simt mai ok. Dar pungile de puroi stau şi stau şi stau.Ba chiar se dublează am observat.laughing Mi-e frică să îmi scot amigdalele, deci, operaţia este exclusă. Dacă stau aşa îmi va trece sau pot apărea complicaţii?:o Care sunt complicaţiile şi la ce poate duce amigdalita pultacee netratată? Ofer fundiţă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nimic de râs și de unde știi ce ai?
Ai nevoie de control medical și instituirea unui tratament specific, punct!
Pa, pa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Amigdalita trebuie tratata (parenteral daca e nevoie) si amigdalele extirpate. Asta e singura metoda sa scapi definitiv de probleme, altfel vor reaparea. Daca zici ca faci amigdalita pultacee la doua saptamani este grav, organismul a dezvoltat toleranta la antibiotice si germenii la fel. Lupta asta in permanenta cu infectia iti epuizeaza organismul, pana cand la un moment dat va claca (si atunci sa te tii)

| Vi003 a răspuns:

Injectii! Ia-o pe mama ta si mergeti la Urgente. Sanatatea ta e mai importanta si mama nu te va refuza. Stai linistita, n-or sa te interneze, iti vor da o reteta cu medicamente pe care va trebui sa le cumperi. Nu ignora complicatiile care-s multe si destul de grave. Sanatate si sa ne spui ce-ai facut!

| InvertedDeformity a răspuns:

Din cate stim, amigdalele au rol important in a nu lasa bacteriile si virusurile* sa patrunda in organism.Din cate am obervat, ti s-a administrat antibiotice, acest lucru fiind o miscare cam proasta, nu stii ce fel de infectie este, daca este microb sau virus.Virusurile sunt organisme la limita dintre viu si ne-viu, nu prezinta metabolism, dar se dezvolta extrem de repede in celula gazda, eliberand noua generatie de virusuri care v-a infecta alte celule, iar asta poate duce la mutatii, iar la om provoaca de obicei viroze.In acest caz, antibioticul nu isi face nici un efect.Din potriva, iti slabeste si mai tare organismul, facand-ul sa lupte mai tot mai putin impotriva virozei si poate distruge bacteriile benefice din intestine( Escherichia Coli etc.). Infecta netratata poate provoca in scurt timp inflamarea ganglionilor, dupa care poate urca la urechi, provocand otita iar apoi la sinusuri provocand sinuzita.
Sfatul meu este sa te duci cat mai repede la doctor pentru analize, ia r daca chiar trebuie sa le scoti, chiar trebuie sa o faci, nu cred ca mai este alta cale.Din cate am observat ai luat trei antibiotice diferite, dar fara efect.Corpul tau nu prea mai lupta, amigdalele se vor inflama din ce in ce mai mult, la fel si ganglionii, iar in final te poti sufoca sau poate duce la alte complicatii.

| d33a15 a răspuns:

Trebuie sa consulti un medic, el iti va recomanda ce e bine pentru tine...nu lua singura deciziiwinking

| Onixuţa explică:

Dar dacă nu mai fac febră şi nu am luat tratament, mă fac bine? Mulţumesc pentru răspunsuri!

| Onixuţa explică:

Acum mă simt okay. Mai am o stare de jenă dar nu mai fac febră (şi nu am luat nimic). Nu m-am mai dus la medic. De acum cred că îmi revin. Mulţumesc tuturor!

| AnonimulCurios a răspuns:

Du-te cat mai repede la un doctor, cu cat astepti mai mult cu atat e mai rau!

| ioana_8025 a răspuns:

Daca stai asa nu iti va trece, belive me, am trecut prin asta, pot aparea complicatii, mai bine du-te la un doctor, e spre binele tau, de operat nu cred ca ti le opereaza, o sa trebuiasca sa urmezi un tratament pup :*