| anonim_4396 a întrebat:

Buna,va rog frumos să-mi spuneți, am renunțat la anticoncepționale Belusha după 7 zile și am avut tot la doua zile contact neprotejat, la care am rămas însărcinată deoarece am avut teste de sarcina pozitive după 7 zile de la Ovulație, și implantarea după 12 zile câteva picături de sânge maro și a 4 zi am avut un lichid gelatinos cu puțin roz,sânge sangvinolent. Apoi după acel mucus cu firicele de sânge am avut și puțin sânge maroniu la duș și am făcut testul după a doua zi dar sunt negative. Să fi avut o sarcina chimica? Dureri ușoare pelviene am iar sânii nu mai sunt sensibili și plini,au revenit la normal. Va rog frumos să-mi spuneți, poate fi sarcina și să fie testul negativ?! Am mai avut o sarcina fara simptome până la 2 luni, am 3 copii și 45 de ani. Mulțumesc frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, dupa 7 zile doar, anticonceptionalele nu au avut cum sa te protejeze deloc, fiindca nu au avut timp sa functioneze. ca sa te protejze. In primele 14 zile cand incepi s aiei antibiotice esti sfatuita sa folosesti prezervativul, tocmai pentru aceste antinconceptionale au un dojaz prea mic de hormoni care nu pot functiona din prima zi, ci dupa saptamanai de luat zi de zi.
Asadar, daca ai facut sex neprotejat tot a doua zi, ai toate sansele sa fii insarcinata.

Din pacate, testul de sarcina facut la 7 zile este total inutil si arata fals negativ sau pozitiv, fiindca a fost cu mult prea devreme facut, ca hormonul gravidiei, sa poata fi prezent in urina.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, nu inainte si nu la 7 zile, ca nu exista asemenea teste.

Nu am intalnit niciodata termenul de "sarcina chimica", poate explici ce vrei sa spui prin asta!

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Sarcina chimica care nu se dezvoltă embrionul si se oprește din evoluție după implantare.
Apoi nu știu de ce duminica am avut acel dop gelatinos cu striații roz și aveam încă testul pozitiv după 2 săptămâni ușor vizibila liniuță roz. De luni am teste doar negative. Mă gândesc să fi fost mica sarcina și să fi avut un avort spontan? Sau sânii să fie sensibili doar după 3 săptămâni? Nu mai înțeleg nimic. Deoarece am întrerupt anticoncepționale spune că ai o mică sângerare și poate am confundat-o cu implantarea deși am simțit tot și data și tot am notat cum era normal. Și azi noapte am avut câteva crampe și durere pelviană.
Ne dorim in bebe enorm. Poate că lipsa de progesteron sa fi oprit sarcina și de la tiroida?! Sper sa nu fie așa. Eu sunt sigură că e din 9 noiembrie când am avut ovulatia maximă pe 8-9 noiembrie. Și de ce arata testele negative și la implantare am sângerat puțin cu maroniu, rozaliu și roșu deschis dar foarte puțin cam 4 zile. Apoi a ieșit acel lichid gelatinos și mă gândesc că nu știu ce a fost. Că am mai avut pierderi spontane și avorturi medicamentoase. Și unul chirurgical. Rămân repede însărcinată. Al ovulație dureroasa, și acum am simptome de ovulație de sâni sensibili, se spune că după avort spontan a 11 zi poți să ai ovulație și rămâi repede. Eu da am rămas repede. Dar acum sper sa fie și dacă testul arata negativ deși alte simptome nu am. Am mai avut o sarcina și nu știam că sunt până la 2 luni fără un simptom.
Nu știu că sunt speriata până nu ajung la un medic. Am vorbit cu doctorita mea mă așteaptă cam într-o săptămână. Zice că aș avea 3-4 saptamani

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am luat teste pe care îți scrie cu 5 zile înainte Barza, îți poate arata daca e sarcina sau nu, vreo 5 teste zilnic erau pozitive, până la implantare dureroasa puțin și apoi au apărut negative sad

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sarcina chimica
Este posibila existenta unui rezultat fals pozitiv atunci cand exista o sarcina chimica. Sarcina chimica reprezinta o pierdere a sarcinii foarte devreme, la putin timp dupa implantare.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Azi doua liniuțe clare, sunt fericită ♥️♥️♥️? mulțumesc lui Dumnezeu

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

E sigur oare? Doamna doctor a zis că nu e pozitiv, i-am arătat testul pe WhatsApp.Iar in Cluj prietena mea spune că da de la o clinica ProVitasad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lory78):

Din cate stiu eu, testele de sarcina cu URINA se pot face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Teste de sarcina, facute la un laborator medicale se pot face DUPA 14 zile de la ultima partida sexuala, sau dupa 10 zile de intarzieri cand se cunoaste data exacta a ciclului menstrual, numai daca femeia are ciclul perfect REGULAT.

De teste care se fac la 5 zile NU am auzit niciodata... nici nu stiam ca exista asa ceva.
Nici de implantare durerorasa nu am auzit niciodata si desii am fost insarcinata, nu am avut nici sangerare si nici dureri cand am ramas gravida, doar lipsa menstruatiei mi-a confirmat sarcina.

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 9 avorturile spontane, medicamentoase, 1 chirurgical. Exista test înainte cu 5 zile ultrasensibile. Apoi am 3 nașteri naturale și un nepoțel de 2 anișori. Doar că mă derutase anticoncepționalele, nu luasem niciodata și cum am renunțat la ele am rămas. Apoi de la ovulatie a 7 zi mi-a arătat testul pozitiv și în fiecare zi. Sunt extrem de fertilă cu ovulație dureroasa, și implantare puțin dureroasa când de implantase ovulul. Am avut diferite sarcini, altele cu simptome destul de accentuate altele deloc pana la 2 luni. Avem o gena buna. Bunica a născut 12 copii și suntem 27 verișori. happy Adoram copiii. Până la 46 de ani a născut bunica pe camp la tara cum era mai demult. Sper sa nu fiu dezamăgită dar testele îmi sunt pozitive după 21zile adică mai accentuate decât celelalte. Doamne ajuta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lory78):

Pana la urma, de ce test vorbesti, de cele ovulatorii sau de cele de sarcina, ca nu-mi este clar.

Uite ce ai scris aici:
"Apoi de la ovulatie a 7 zi mi-a arătat testul pozitiv și în fiecare zi. "

Inca nu am intalnit test de sarcina care sa arate o sarcina la 7 zile, nici macar nu-i posibil asa ceva, fiindca hormonul HCG apare in urina dupa 21 de zile... iar in sange dupa 14 zile.

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Test de sarcina. Eu mereu am făcut testele la circa 7-10 zile și îmi arată. Apoi am efectuat teste de sarcina la Clinica ProVita din Cluj, făcând voluntariat la 18 ani. Se vede, se vede și mai repede depinde de organism. Eu sunt extrem de fertilă. Apoi atunci am avut cu al meu un contact neprotejat pe 9 și 11 iar ovulația am avut în 8-9, și în 15 mi-a arătat testul doua liniuțe una roz destul de vizibila. Și eu tot am citit că se vede cam in a 21-a zi dar nu înțeleg de ce când la mine știu exact tot cum au decurs alte sarcini. Sunt la care nici nu știam că sunt însărcinată abia la 2 luni. Apoi o prietena abia la 6 săptămâni a avut liniuța roz slab vizibilă
Teste de ovulație am făcut o singură dată dar eu știu când am ovulația.

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Azi mai fac un test care mi-a trimis prietena mea de la Clinica ce le-au primit din USA de mare calitate. Abia aștept să văd zilnic. Poate la mine sa influențeze puțin și niste medicamente aceste unele teste. Dar acelea ultra sensibile îmi arată cele două liniuțe

| Lory78 a răspuns (pentru Lory78):

Pare că nu se vede deloc deja decât la testele ultrasensibile. De aceea se vedea atunci la mine după a 7 a zi. Poate o dereglare hormonala sau mai pot sa fac test Maine și zilele astea sa îmi i-au gândul acesta de pe cap?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari!