| anonim_4396 a întrebat:

Vaccinul ala pentru cancerul de col uterin se da doar odata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Vaccinul impotriva HPV (Human Papilloma Virus), responsabil de producerea cancerulului de col uterin, este eficient si poate fi administrat femeilor de pana la implinirea varstei de 45 de ani. Insa este indicat, recomandat ca vaccinarea sa se faca incepand din momentul in care fetele implinesc varsta de 12, 13 ani si pana cel mai tarziu imediat dupa varsta majoratului, chiar daca vaccinul poate fi administrat la orice varsta, atat femeilor, cat si baarbatilor. Pentru a fi asigurata si garantata protecţie totala, sunt necesare 2 (doua) doze de vaccin. Cele 2 doze de vaccin HPV se administreaza de regula intr-o perioada de timp care sa fie cuprinsa intre 6 si 12 luni.
Fetelor care au varsta de peste 15 ani impliniti, trebuie sa le fie administrate 3 (trei) doze de vaccin HPV. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Pentru vaccinuri trebuie sa platim profu a zis ca pentru noi este gratis dar mna.
.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot doar sa presupun ca profesorul de care ai amintit este precis informat in legatura cu programul National de vaccinarea anti-HPV care cel mai probabil a fost demarat conform Calendarului Național de Vaccinare la solicitarea si insistenta ministrului sanatatii Sorina Pintea.
https://raportuldegarda.ro/......e-romania/

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca faci vaccinul inseamna doar ca scade riscul de a face cancer cauzat de HPV, dar il poti face din alte cauze