| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna,vin cu o intrebare la voi iubitul meu are niste dureri sub coaste in partea stanga si am observat ca i-a aparut o pata pe partea stanga la coaste.Nu doreste sa faca analize, un sfat ceva pana il convingem are 22 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic si la analize si investigatii medicale.
Daca nu doreste sa faca nimic, atunci da-i pace, ca-i viata si dorinta lui de atrai sau muri, iar cu asemenea oameni nu poti lupta, daca ei nu vor sa lupte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cele trebuincioase ingropaciunii si le-a pregatit?

| ALM2000RO a răspuns:

Să meargă urgent la medicul de familie, îl va trimite la analize.
Multă sănătate!

| norisorulpufos a răspuns:

Durere și pată
Apasă-l acolo unde-l doare, probabil e sub coaste.

| Lidia09 a răspuns (pentru norisorulpufos):

De ce să-l apese unde-l doare?

| norisorulpufos a răspuns (pentru Lidia09):

Dacă e de la organele interne se vascularizează și se vindecă.

| Lidia09 a răspuns (pentru norisorulpufos):

De unde așa informație?

| norisorulpufos a răspuns (pentru Lidia09):

Eu așa mă repar, apăs unde mă doare și imi trece.

| Simpatic a răspuns (pentru norisorulpufos):

Interesanta teorie, ar functiona ea si cu o ruptura musculara de exemplu?
iti propun totusi sa il inveti aceste tehnici si proceduri si pe baiatul acesta sarac cu duhul care pune 100 de intrebari si nimeni nu vrea sa-i raspunda (oare din ce cauza?) https://www.tpu.ro/utilizator/blqw

| darrio2007 a răspuns (pentru norisorulpufos):

Când te doare capul, faci la fel?

| norisorulpufos a răspuns (pentru darrio2007):

Esti un om inteligent, apasă pe zona occipitală și va trece durerea.

| darrio2007 a răspuns (pentru norisorulpufos):

Mai depinde si de cauza durerii. Poti apăsa si deasupra nasului, cu două degete, intre ochi. Repet, depinde de cauză.

| Lidia09 a răspuns:

Nu s-a lovit la coaste nicăieri? Are ceva simptome ca: durere locală, respirație îngreunată sau durere la inspirație și respirație. Poate nu-i grav, dar ar fi recomandat să plece la medic să se asigure că nu-i de ce să vă faceți griji.

| norisorulpufos a răspuns (pentru Lidia09):

Nu dormi Lidi?

| Lidia09 a răspuns (pentru norisorulpufos):

Nu. De ce?

| norisorulpufos a răspuns (pentru Lidia09):

Am intrebat doar așa, pentru orice eventualitate.

| Lidia09 a răspuns (pentru norisorulpufos):

Bine laughing

| GEORGIANA3489 explică (pentru Lidia09):

Respira mai greu si il mai tine in piept si tuseste foarte urat si imi zice ca il doare in interior mai mereu nu numai odata

| Lidia09 a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

Păi trebuie să plece numaidecât la medic! Că nu-i de amânat! Poate s-a lovit rău undeva, si să nu se fi format cheag. oricum plecați de grabă la medic și el v-a pune diagnosticul concret pentru a evita o complicație mai urâtă pe viitor!

| norisorulpufos a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

Dacă tușește și nu vrea la medic să ia miere de albine.
Poate fi vreo bronsită, sau dacă mâncarea lui nu e prea grasă ar putea fi afectati chiar plămânii.
Pentru pneumonie primul remediu e odihna si mâncare consistentă.
Oare il tii flămând?

| Mihai0101 a răspuns (pentru GEORGIANA3489):

GEORGIANA3489 nu al poti tine asa acasa trebuie sa-l convingi sa mearga la medic nu poate sta acasa asa.Nu inteleg de ce nu vrea sa se duca la medic sufera si pe parte psihica?