| Silvia222 a întrebat:

Bună!
Vreau mai întâi sa ma prezint: mă numesc Silvia și am 15 ani.
De ceva timp mă tot simt prost de felul în care arăt. Aspectul meu fizic nu este dezastruos dar nici plăcut 100%.
Am 60 Kg și 1, 63 înălțime.
Aș vrea sa slăbesc.
Știu ca îmi veți spune să fac sport să alerg și tot felul de mișcări fizice, dar nu că nu pot să le fac dar există un dezavantaj, acesta fiind că locuiesc la sat și nu aș putea să ies pe stradă să alerg deoarece s-ar uita lumea ciudat la mine și ar râde.
Nu sunt foarte grasă dar nici slabă. Îmi doresc sa dau câteva Kg jos. Vreau să elimin grăsimea de pe burtă și de pe picioare.
Îmi doresc acest lucru deoarece vine vara în scurt timp voi avea banchetul și as vrea sa arat binișor.
Vă rog din suflet ajutați-mă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La inaltimea asta 60 kg e o tragedie? Mie nu mi se pare deloc.
Nu e cazul sa tii diete drastice. Calculeaza-ti nr de calorii necesare (gasesti pe net site-uri care fac asta) si incearca sa consumi mai putine decat ai nevoie, astfel vei reusi sa slabesti.
Regulile de baza ar fi sa bei multa apa, sa renunti la dulciuri si grasimi si sa nu mananci seara. Daca respecti aceste lucruri slabesti garantat.

| Silvia222 explică (pentru Bondarel99):

Nu este o tragedie 60 Kg, dor ca am grăsime pe burta și picioare și as vrea sa scap de ea.
Mulțumesc enorm de mult pentru răspuns.

| crud a răspuns:

Buna, Silvia! Incearca sa micsorezi consumul produselor facute din faina (off, vin cozonacii in cateva zile), evita cascavalul, smantana, chestiile grase, mananca mai multe fructe si legume, nu maioneze, nu sosuri. Incearca sa iti faci un program zilnic dedicat gimnasticii. Ok, nu poti alerga in sat, asta inseamna ca trebuie inlocuit alergatul cu altceva, ca sa poti arde caloriile. Uite aici un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=uSVUR6bVt0Q
Dar tu poti gasi si altele. Acum, chestia este ca nu cumva sa-ti dea prin gand sa te infometezi sau sa tii nu stiu ce dieta, pentru ca nu este deloc sanatos, mai ales pentru o domnisoara de varsta ta. Esti in crestere si organismul tau are nevoie de toate elementele.

| Silvia222 explică (pentru crud):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!