| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa imi fac un implant dentar iar la clinica la care vreau sa il fac scrie "Implant dentar - 2500 lei". In acest pret o sa intre toti dintii? Sau doar partea de sus. jos laughing.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar unul singur.De sus sau de jos.Nu conteaza.Este 600 de euro unul pe net.

| relian a răspuns:

Pretul este doar pentru un singur dinte, sau mai bine spus doar pentru un singur implant.Ce inseamna asta? inseamna ca ti se va implanta in osul mandibulei sau maxilarului, depinde unde se face acel implant un surub, ori piulita ceva de genul asta, asa mai simplu spus, care este de fapt acel implant.Stai asa citeva luni pina ce gingia il va imbraca si vindeca si pentru asta platesti cit scrie acolo.Asta nu inseamna ca deja ai un dinte, nici pomeneala. Dupa ce operatia aia se vindeca, doctorul vede ca totul este in ordine de abia atunci ti se va putea atasa si dintele de acel surub sau piulita ce este.Dar pentru dinte o sa dai alti bani, asta in fctie de ce material doresti tu sa aiba dintele.Ce spui tu acolo toata dantura auzi, hai ca esti tare de tot.Si nici nu stiu daca se poate implanta atitia dinti, ori daca cineva a facut-o vreodata.In general chiar si pentru implantul unui singur dinte este nevoie de o analiza de un test ce medicul il face pentru a vedea daca maxilarul, ori mandibula, deci osul permite acest implant, daca il poate sustine.Deci nu se fac implanturi ca si cum stiu si eu mergi si cumperi ceva de la magazin.

| K0sti a răspuns:

Un singur dinte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca pretul se refera la un singur implant.Toata dantura (coroana) se leaga de acel implant.Pentru a putea „pune" toti dintii si masalele din fata e nevoie de doua impanturi.Deci da doua gauri in osul din maxilar, baga surub sau piulita, lasa sa vindece vrei 6 luni si apoi iti pune toti dintii.Costuri sunt si suplimentare in functie de ce material pentru dinti vrei.E totusi f scump la acea clinica.Stiu pe cineva care cu 15 mil vechi si-a pus toti dintii si maselele de sus.La 2500 de lei inseamna ca e o lucrare cu materiale bune si... poate merita. Daca te tine buzunarul...trebuie cel putin doua implanturi de preferat in locul caninilor.