| PetraMath a întrebat:

Bună! Vreau sa renunț la fumat. Care au reușit va rog sa îmi dați un sfat. Din probleme medicale nu pot lua medicamente sau plasturi care sa ajute la renunțare. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să ai în primul rând un motiv să renunți la acest obicei.

| mi25 a răspuns:

Multa vointa. Eu am renuntat acu cativa ani, fara sa folosesc nimic altceva, decat vointa mea. Dar a mai fost ceva: ma lasasem de baut alcool cu cateva luni inainte, deci nu am mai mers cu prietenii la nici un local.
De ce iti spun asta? Pentruca anterior am mai incercat sa ma las, timp de 2 ani fumam doar cand mergeam sa beau ceva cu colegii, desi nu era des - cel mult odata la doua saptamani.
Mie, cel mai tare mi-a venit sa fumez dupa 3 luni de la lasarea de fumat. Dar din ziua in care m-am lasat de fumat nu am mai pus tigara in gura, nici macar neaprinsa. Mult timp bagam mana dupa in buzunar dupa pachetul de tigari, inconstient. Dar cu vointa sunt nefumator acum.