| DouaPuncteD a întrebat:

Vreau sa va povestesc de ceva ingrozitor pe care a trebuit sa suport. "Ieri 29.04.2009 m-am dus la doctor pentru ca de o luna m-i s-a incarnat ungia de la degetul cel mare, de la piciorul stang... A intrat doctorul iar eu impreuna cu mama si o colega de-a mamei mele din spitalul acela asteptam. Cand doctorul s-a uitat la ungia mea a zis :"nu se poate altceva decat sa-i scoatem ungia" m-am speriat ingrozitor dar datorita mamei mele am putut trece de asa ceva, dar astazi mi-e tare frica sa ma duc la doctor deoarece imi va scoate bandajul si nu stiu daca ma va durea sau nu... ajutati-ma sa i-au o decizie va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Îmi pare rău că treci prin aşa ceva sad De dus la doctor însă. e musai să te duci, altfel rişti să faci o infecţie, Doamne fereşte... Eventual roagă-l pe doctor să te anestezieze dacă e o operaţie dureroasă (n-am avut problema asta, aşa că nu ştiu cum este) Îţi ţin pumnii! Sănătate! big hug >*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ti s-a intamplat nimic ingrozitor. Pur si simplu ai suferit o interventie minora. Mii de oameni trec prin asta si prin lucruri mult mai grele. Liniste-te, chestia ingrozitoare e doar in mintea ta. Nu ai ce decizie sa iei: te vei duce la doctor ca sa te vindeci, ca doar n-o sa stai cu pansamentul ala toata viata. Nu te va durea decat putin, mai rau e ca esti speriata si iti faci rau singura. Gandeste-te ca ai sa nasti intr-o zi un copil, cum ai sa suporti durerea aceea? Eu sunt alergica la xilina si mi s-a scos o unghie fara anestezie. M-a durut foarte rau, dar n-a fost nimic ingrozitor in toata chestia. Stiam ca trebuie sa ma vindec, am strans 20 de minute din dinti si gata. Acum nu mai am probleme cu unghia aceea.

| psiholoaga a răspuns:

Pai, ce a fost mai greu a trecut. Doar ai reusit sa treci prin scoaterea unghiei, crezi ca e mai greu de suportat sa iti despacheteze degetul? Nu cred. Hai ca poti!

lolita
| lolita a răspuns:

Nu o sa te doara si eu mi-am scos o unghie si nu am avut problema dupa acea, doar ca o sa te simti aiurea fara ungie care bineanteles o sa-ti creasca la loc.

regis
| regis a răspuns:

Nu am inteles ce decizie trebuie sa iei. Daca te gandesti sa nu mergi la doctor e aiurea, din moment ce ai suportat deja interventia, nu vad de ce te-ar speria scoaterea bandajului.

| Beatrice_6624 a răspuns:

TE DC LA MEDIC CA SI EU AM AVUT O UNGHIE LA MANA DRAPTA SI NU AM VRUT DAR M AM TRATAT VREO 2 ANI
ASA K
DUTE TU LA DR.

| cotzobel a răspuns:

Buna...mai bine te duci la doctor pentru ca daca nu, se poate complica.vecina mea a avut aceeasi problema ca tine si mi. a zis ca nu e durut.o...mergi cu mama ta ca sa te "sprijine" si nu te mai gandi la durere.curaj!

| jani a răspuns:

Sigur te va durea mai putin acum...decat atunci cand ti-a scos unghia...mergi fara teama la medic... o sa vezi ca durerea va fi aproape inexistenta...

| ionica_2284 a răspuns:

Curaj ce a fost greu a trecut megi la doctor