| Marry:X a întrebat:

vreau sa ve intreb si eu ceva si vreau raspunsuri cat mai urgente. in primul rand... am avut menstruatie luna trecuta ( in iulie) si m-a tinut 14 zile:O happy primele 7 zile mai abundent apoi mai putin. credeti ca e posibil ca luna asta sa imi intarzie cateva zile? de obicei aveam 6-7 menstruatie... a doua problema: miercuri plec la mare si pe 6 ar fi normal sa imi vinahappy ce sa fac? adica sunt tampoane care nu dezvergineaza?happy ca nu pot folosi absorbantecrying( ce sa fac sad pls helpsadsadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

La adolescente dureaza pana cand activitatea organelor genitale intra in normalitate, asa ca nu e o problema daca ciclul e neregulat. Faptul ca ai sangerat 14 zile, mi se pare a fi, totusi, o problema, care poate duce la anemie. Pentru a rezolva aceasta problema trebuie sa mergi la medic. Stiu ca acum nu mai ai timp, dar dupa intoarcerea acasa, ar trebui sa consulti un specialist.
In privinta tampoanelor, exista OB-urile foarte mici, care pot fi folosite si de virgine. Important e sa fie schimbare foarte des si sa nu devina obisnuinta folosirea lor.
Sa ai grija de tine!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sangerare care dureaza 14 zile nu e menstruatie, asa ca lasa orice alte preocupari si du-te la ginecolog maine. Ai putea avea un polip endometrial sau chisturi ovariene sau o afectiune endocrinologica. Chiar daca esti virgina, iti va face o ecografie pelvina, niste analize de sange si vei afla ce probleme ai. Oricat de adolescenta ai fi, oricat de dereglate sunt menstruatiile in primele luni, nu e normal sa ai o sangerare de 14 zile. Nu mai intarzia, investigheaz-o. Marea va fi acolo si saptamana viioare sau la anul, dar sanatatea ta o data ruinata nu se va mai intoarce.

| Farcas a răspuns:

In primul rand daca ai vazut ca iti tine asa mult menstrutia trebuia sa mergi la doctor.al doilea rand poti folosi tampoanele ob.Nu te dezvirginezi cu ele si poti sa faci si baie. distractie placuta la marewinking:*

| Marry:X explică:

Buna... merci mult pr raspunsuri:*. deja mi-a venit azi menstruatiasad ce norocbatting eyelashes... dar sper ca pana joi cand sunt eu la mare sa imi treaca.adica sa pot sa intru in apa.va pup. ceau:*

| delia_6706 a răspuns:

Sunt in aceias situatie ca tine stai linistita. Poti sta pe plaja cateva zile si apoi intri in apa ca nu pate tine mai mult de 4-5 zile.Si eu trebuie sa plec la mare si imi vine ciclul chiar in prima zi cand ajung acolohappyPoti sa i-ei vitamina k parca. Dar in cocluzie nu poti decat sa te rogi sa vine mai devreme/tarziu.happy

| elena21 a răspuns:

In primul rand, tampoanele nu dezvirgineaza. Faptul ca luna trecuta menstruatia te-a tinut mai mult, 14 zile, se poate datora unei mici raceli, sau unor dereglari hormonale. Mai depinde foarte mult daca luna aceasta o sa-ti intarzie cum vrei, speri, sau te astepti tu, daca ai ciclul regulat sa nu. Daca nu ti-e regulat atunci nu prea poti sti cu exactitate cand ar trebui sa-ti vina. Poate ar trebui sa te interesezi la farmacie, exista vitamina k folosita de destul de multe femei pentru a le amana mentruatia pentru cand merg la mare. Am auzit chiar ca opreste menstruatia chiar daca aceasta ti-a venit. Insa cel mai bine este sa intrebi medicul sau farmacista. Nu poti sti ce consecinte poate avea intarzierea mentruatiei prin medicamente. Cel mai bine cred ca ar fi sa folosesti ob-uri, totusi. Nu te dezvirgineaza, stai linistita.

| bibiii a răspuns:

Pey. ob`urile nu dezvirgineazahappy poti folosii un ob:*.sh e clar k nu e normal sa-ti curga 2 saptamanahappy du`te la doctorhappy