| liiifeiispiiink a întrebat:

Deci pe 18 luna trecuta (aprilie)mi-a venit prima menstruatie.M-a tinut vreo 12 zile, parca, pana exact sambata trecuta.Azi,sambata,mi-a venit iar.
Problema e ca am avut pe 18 si pe 19 foarte putin, apoi a continuat foarte abundent si cu cheaguri de marimea unui dop sau mai mari.Nu am fost nici la scoala primele 3 zile dupa vacanta.Trebuia sa imi schimb absorbantul la 10-15 minute(nu exagerez!)Muream de dureri de burta.Am fost la urgente pe 22. Mi s-a zis ca e in regula, doar daca am varsaturi si temperatura sa revin.Asa,deci e in regula sau nu?
De doua ori intr-o luna? Asa abundent prima oara?

Va rog ajutati-ma! Sunt speriata de durerile acelea si de abundenta cu care imi curgea.Va rog. Funda!love struck
P.s am 14 ani jumatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele menstruatii sunt foarte ciudate. Deocamdata inca esti in grafic normal. daca menstrele continua sa apara asa de des (acum menstra a fost la 18 zile de cea anterioara ceea ce este cam putin) peste vreo 3 luni va trebui sa faci niste investigatii (nu prin urgenta)

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bunăp.
Nu este în regulă, consultă endocrinologul pentru dozările hormonale și reglarea menstrei.
Pa, pa.

| KellyGreen a răspuns:

laughing
Se vede ca esti la inceput cu menstruatia. In primul rand durerile alea de burta sunt normale toate le avem eu scap de ele cu algocalmin. De 2 ori intr'o luna e normal si te poti astepta la asa ceva ica 2-3 ani de acum in colo. Pur si simplu m, enstruatia e foarte neregulata o sa ai si lunii in care nu o sa iti mai vina eu zic ca cel mai bine e sa te duci la magazin si sa te inarmezi cu tampoane si sa porti protej-slipuri pentru a nu avea surprize neplacute si de asemenea e bine sa ai mereu la tine un tampon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Și mi-e îmi curgea foarte mult prima data când am avut. Până se va regula. Apoi o să vezi că nu o să îți mai curgă așa de mult și nici nu o să mai ai menstruație 12 zile.
Sănătate multă! :*

| Bєshka a răspuns:

Asa am avut si eu pana mi s-a reglat mi-a tinut chiar si o luna fara sa se opreasa ca. intr-o zi mi-am patat chiar vreo 4 pantaloni si tot patul plin de sange peste tot sange. oricum trebuie sa-ti shimbi tamponul de multe ori pe zi ca pute si spala-te in fiecare zi. pune-ti si vata sa nu se mai pateze.

| tomi10 a răspuns:

Buna se poate sa fi racit debinde si de organism pentru ca este pentru prima oara.stay calma si cand ai menstruatie nu lua medicamente pentru ca se face cheaguri si nu te spala cu apa rece. spalate cu ceai.si sera poti sa bei un ceai cald si te bagi in pat sa vezi ca iti va fi bine.multa sanatate

| andreea7mey a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... Sunt persoane carora le-a venit mult mai devreme si le curge foarte putin. Poate ca trebuia sa-ti vina mai devreme. Oricum e foarte bine daca iti curge mult pentru ca daca sangele ala ramane in organism ai 100% sanse sa o iei pe aratura. Oricum va fi asa o perioada pana se va stabiliza
Bafta!