| elenuyzy a întrebat:

zilele astea sotul meu trebuie sa se opereze de deviatie de sept la spitalul militar din Galati. intrebarea mea este daca se da spaga medicilor in acest spital? cam cat ati dat pentru o astfel de operatie? sau pentru altele...multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fiecare medic are tariful sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste tot trebuie sa oferi o mica "atentie". Daca sotul tau este asigurat medical, in mod normal nu ar trebui sa plateasca operatia.
Trebuie platit doctorul care opereaza, asistentele din blocul operator (100 lei de persoana), asistentele...
Doctorului i-as da macar 400 lei.
Multa sanatate!

| sweet1515335 a răspuns:

Ce urat ai formulat, daca "se da spaga". Nu stiu daca se da spaga, daca e un tarif anume, insa ideea e in felul urmator: cand mergi la un restaurant musai trebuie sa lasi bacsis chelnerului care nu face altceva decat sa iti ia comanda si sa iti care mancarea de la bucatarie la masa. E urat sa nu lasi, si e social acceptat sa se faca asta, doar pentru ca el a carat niste mancare si ti-a pus-o in fata, iar la final ti-a luat farfuria si banii. Oamenii care nu fac asta sunt aspru judecati de semenii lor. Dar unui medic, care iti reda sanatatea sau starea de bine (in cazul sotului tau), sau care salveaza viata, nu merita sa ii lasi si lui un bacsis? Si eventual sa se pastreze o oarecare proportie, ca asa oricine iti poate cara mancarea, dar nu oricine te poate face bine? Din pacate asta nu mai e atat de bine vazut, si semenii nu stiu cum sa mai demaste ca coana Floarea "i-a dat spaga" medicului ceva ca a vindecat-o de o boala. Nu sunt de acord cu medicii care cer si conditioneaza actul medical, insa nici cu pacientii care odata vindecati si pusi pe picioare nu vor sa dea nimic, ba eventual mai si critica anumite lucruri imaginare.

Nu stiu cat se da, mai intereseaza-te, dar te rog, nu porni cu premiza ca "dai spaga unui medic", ci cu ideea ca "ii las un bacsis unui om care m-a vindecat".

Bafta si sanatate multa sotului!

| elenuyzy explică (pentru sweet1515335):

Da, asa este, e dragut sa lasi ceva doctorului care te vindeca, dar in cazul meu, cel putin, de fiecare data cand am avut nevoie de doctori, ei si-au facut treaba si "m-au insanatosit" in functie de "atentia" pe care le-am acordat-o. nu stiu cat de cate ori ai intrat in contact cu medicii din spitalele din ziua de azi, dar in general acum cam asa merge treaba. intai oferi bacsisul ospatarului si in functie de asta el te serveste, altfel risti chiar sa iti scuipe in mancare...(asta ca sa fac o comparatie intre medici si ospatari). cam asa functioneaza... crede-ma am cunoscut multe cazuri in care medicii au refuzat sa opereze sau sa intervina in cazuri grave, pana nu au fost mai intai platiti. multumesc pentru raspuns