| leexxu a întrebat:

Zilele trecute mi-am facut analizele si hemoglobina este 11. Este vorba de leucemie? Mama este asistent medical si mi-a zis ca este o usoara anemie. Nu am ameteli, nu lesin dar de mancat...mananc cam putintel. Ea mi-a zis ca, daca mananc bine de acum, hemoglobina va reveni la normal.

E ceva grav?
Mentionez ca am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Valorile normale sunt între 11/12-15/16 g/dl ( în funcţie de "normalul laboratorului" - vezi linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......re-an_1275

http://www.ecomedbt.ro/analize-explicate.php?analize=hematologie

Ar TREBUI să fie precizate pe Buletinul de analize şi valorile normale ( "normalul laboratorului" ).

Deci, chiar dacă ar fi vorba de o valoare UŞOR scăzută, corelată cu celelalte valori ale analizelor, e vorba de o UŞOARĂ anemie ( cel mult ).

Deci, mama ta are DREPTATE!

NU e nimic grav.
Nici vorbă de leucemie, sau alte chestii grave.

Toate cele bune.

| bbydeea317 a răspuns:

Salut!
Anemia scazuta este ceva iar leucemia este cu totul altceva.Hemoglobina este scazuta in general de lipsa alimentelor bogate in fier(spanac,varza,sfecla, oua fierte), de consumul de dulciuri si de ingerarea bauturilor ce contin cofeina(Cola, Pepsi, cafea). Mai poate fi si din cauza stresului, dar nu cred ca e cazul la 14 ani.
Tine un regim sanatos, adica mananca mai multa mancare gatita decat mancare uscata si iti vei reveni usor.

Succes!

| leexxu explică (pentru bbydeea317):

Deci nu poate fi leucemie?

| bbydeea317 a răspuns (pentru leexxu):

In niciun caz. Stai chill! :*

| Ella_Marya_1995 a răspuns:

Nu cred ca e ceva foarte grav. am fost si eu in aceeasi situatie si am luat fier(pastile), care imi facea foame. eu aveam anemie acum in cazul tau nu stiu :** sa te faci sanatoasa!