| NatashaRaluca a întrebat:

Acum 6 zile mi-am facut un piercing in cartilajul urechii, in partea de sus. Ieri seara m-am spalat pe cap si de azi dimineata ma tot doare si mi s-a inrosit urechea. Ce pot face? E tarziu sa imi pun o crema cu unguent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleAlexandraIdk a răspuns:

Am avut pierce in cartilaj, si eu si o prietena buna. Gaura s-a "vindecat" dupa aproape 2 luni jumate. Urechea ramane inflamata mult timp dupa ce e lovita/atinsa brusc. Incearca sa dai cu un unguent luat de la farmacie, ii spui farmacistei exact pentru ce ai nevoie si iti va recomanda cel mai folositor unguent! Succes cu durerea, mai suporta putin. Arata genial dupa!

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Buna seara* e seara!
Vezi ce se intampla daca iti bagi toate prostiile? Incearca sa il scoti, macar pana iti trece. Din cate ai spus tu, locul pare inflamat.

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Praf Baneocin de la farmacie.E foarte bun si e recomandat ca usuca zona, unguentele sunt bune si ele dar mentine zona umeda sau lipicioasa.Probabil ca va mai dura vindecarea dar daca ingrijesti zona va fi ok. spala zona cu ceai de galbenele, o usuci bine si apoi pui praful.Sanatate