| RaresIoan82 a întrebat:

Este normal ca la 17 ani cand ma spal pe fata sa vad 3-4 fire din sprancene cazute? Si de curiozitate trageam asa cu o forță minima de ele si mi se smulg 2-3 fire.E normal sa pice parul din sprancene? Creste la loc sau se regenereaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Scotianca a răspuns:

Este normal si eu pateam la fel la varsta ta dar chiar si acum. Am tras de spranceana si mi s-a rupt 2 fire big grin

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai degrabă din gene.

| Violleta2022 a răspuns:

Normal ar fi ca la 17ani sa realizezi ca smulsul genelor si sparncenelor cu degetele NU este un gest nromal si nici santos, iar intrebarea fii capabil sa discerni un gest normal de unul anormal.

"E normal sa pice parul din sprancene? Creste la loc sau se regenereaza?"
Iar intrebarea asta nu are nici o logica ori sens, odata ce tu singur spui ca ti le-ai smuls.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă ești adolescent da e perfect normal

| Madaxo97 a răspuns:

Este normal sa iți mai cadă cate o geană sau sprânceană, si eu pățesc mereu, nu te speria, si nu mai trage de ele, o sa cada ele singure care sunt de cazut, si vor aparea altele noi in locul lor, chiar si parul de pe cap e normal sa cada in cantitate mica, cam 50 fire pe zi, in locul lor vor crește altele noi.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal sa cada parul din sprâncene.

| RaresIoan82 explică (pentru Cipi1212):

Deloc? Nici macar daca tragi de ele?

| Cipi1212 a răspuns (pentru RaresIoan82):

Dacă te pensezi.

| MeaCulpa a răspuns:

Probabil ca este normal, daca te ingrijoreaza acest lucru poti sa mergi la doctorul tau de familie sa iti faca un bilet de trimitere la un specialist.