| phonoma07 a întrebat:

Bună ziua! Acum câteva zile am scris în legătură cu o întâmplare. Am avut niste mâncărimi aproape insuportabile în zona intimă, care în 2-3 zile s-au transformat în dureri, usturime, usturime la urinare, scurgeri abundente. Am luat următorul tratament: ovul, Fluconazol, Canesten unguent. Aceste simptome mi-au trecut însă în jurul vaginului, mai spre picior așa mi-au rămas niște bubițe asemănătoare unor papiloame. Nu pot să le compar cu coșurile, mai degrabă niște bucăți de piele.
Seamănă cu niște negi, nu au altă culoare decât cea a pielii, nu mă mănâncă, nu mă dor, absolut nimic. Ce poate fi și ce tratament aș putea lua pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mergi la medic trebuie sa i ti faci analizele nu ai spus daca ai facut(sex) dragoste, si de cît timp ai aceasta problemă?

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai facut tratament de candida, dar in realitate ai putea avea herpes genital sau negi genitali, iar tratamentul este cu totul diferit de ce ai luat tu pentru candida.
Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la ginecolog sa iti faca biopsie la acea infectie, ca sa primesti tratamentul adecvat, inainte sa se intinda pe corp.

Atentie, sexul este interzis pana la vindecarea completa. Tratamentul trebuie facut atat de tine cat si de persoana cu care ai avut sex si te-a contaminat, ca sa se vindece si el.

Nu am inteleg ce vrei sa spui prin fraza asta: "... în jurul vaginului, mai spre picior". Vaginul este 100% in burta ta, deci nu are cum s sa fie ceva in jurul vaginului. Poate pe labii, pe picioare, la incheietura piciorului... poti explica mai bine?

| Lukasssz a răspuns:

Mai spalata-te si tu acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt negi determinați de virusul HPV. Dermatologul va stabili ce tratament ți se va potrivi, și alte demersuri pentru a trata respectiv pentru a le înlătură cu ajutorul laserului.

| NunuNini a răspuns:

Eu am citit despre asta: https://www.digi24.ro/......ale-919515
ca ar fi in Anglia. Link-ul este cu referire la Australia.
Mergi numaidecat la medic, nu te mai trata dupa ureche/internet.

| FreddieM a răspuns (pentru NunuNini):

Nu are absolut nici o relevanta cu problema de mai sus și bagi spaima în om fără motiv. (tipic romanesc de altfel) Boala din articolul pus de tinee nu se transmite de la om la om și ca să se îmbolnăvească, or ar fi trebuit sa fie înțepata de un țânțar din Australia, ori sa bea apa dintr-o balta într-un sat din Cameroon. Acuma alege tu.
Și hai sa fim serioși, 2000 de cazuri la nivel global?
Cheers

| NunuNini a răspuns (pentru FreddieM):

Ai citit articolul sau doar titlul? Se transmite prin contact sexual.

| FreddieM a răspuns (pentru NunuNini):

Dar tu ești sigur ca l-ai citit?
Nu zice nimic de Anglia sau ca se transmite sexual.
Si articolul este corect, chiar dacă știrea asta a ajuns pe plaiurile noastre mioritice după,, doar'' trei anisori. Apoi, am verificat pe situri australiene, africane și de medicina despre boala asta prima sa dau răspunsul de mai sus. Iti sugerez sa faci la fel dacă vrei sa fii util cuiva, prima sa oferi un răspuns. Nu era necesar sa alarmei fata inutil. Nu e greu sa verifici sursa sau veridicitatea unei știri. N-am publicat niciodată o afirmatie neverificata, dacă nu e de competenta mea, mai bine nu ma bag.
Dar nu e știre de prima pagina, ar trebui încadrată la,, faptul divers''.
Cheers

| phonoma07 explică:

Pentru toți care sunt nelamuriti după intrebarea mea, care au aceeași problema ca si mine. Mergeți de urgență la doctor, nici măcar nu mai așteptați cum am făcut eu. Am fost detectata pozitiv HPV. Inainte sa primesc rezultatul, doctorul mi-a zis să fac spălaturi vaginala cu TANTUM Rosa, ovule Polygynax timp de 7 zile si sa iau o pastila de Fluconazol si eu si partenerul. După primirea rezultatului, am aflat ca sunt pozitiva pe 4 tulpini de HPV dintre care una cu risc mai ridicat și acum urmez tratament cu ovule Cervugid si mi-a dat o crema. Tratamentul va dura destul de mult după spusele doctorului, urmând sa ma internez la 10 zile după prima menstruație, să fac colposcopie și să imi cauterizeze acele papiloame. Așadar, va rog, dacă va aflați in aceeasi situație, mergeți URGENT la doctor, fără teama. Ce ar urma ar putea fi mult mai rău decât teama de doctor sau de părinți.