| LuckyBoy a întrebat:

Acum cateva zile, din prostie, am vrut sa vad ce temperatura are apa calda dintr-un vas, folosind un termometru cu mercur. Cand am introdus termometrul in apa, s-a spart. Atunci, pe moment, am ignorat acest lucru, nestiind efectele mercurului. Cu apa aceea, ne-am spalat pe maini aproape toata familia, inclusiv sora mea care este insarcinata. Azi mi-a spus mama mea ca a gasit in apa din respectivul vas niste bilute ca de argint, si nestiind ce sunt, a apasat pe ele. S-a gandit ca este vorba de mercur, si le-a aruncat. Ce este de facut acum? Se poate sa ne fi intrat in corp? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Netrider a răspuns:

Daca nu le-ati baut impreuna cu apa din vas atunci nu au intrat in corp. daca au fost aruncate nu mai e nici un pericol.

| LuckyBoy explică (pentru Netrider):

Nu am baut. Dar spalandu-ne cu apa aceea, ma gandesc ca vaporii de apa calda au intrat in piele. Nu este nici-un pericol?

10 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

MErcurul nu intra prin piele dacae in cantitae mica.Insa daca e consumat e grav. Mergi la medic dar nu cred ca este cazu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca mercurul nu a fost ingerat sau ceva de genul, nu aveti de ce sa va faceti griji!
Pe viitor mai multa grija!
Te pup!

| LuckyBoy explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspuns! Pe internet am vazut anunturi ca poate ucide si m-am cam speriat putin.

| Netrider a răspuns:

Nu e nici un pericol, mercurul nu se dizolva in apa. si chiar daca ai atins mercurul cantitatile sint infime.

| Netrider a răspuns:

Tu ai spart termometrul in apa si astfel mercurul nu s-a evaporat.
citeste aici:

http://www.ziare.com/......ul-1230743

| LuckyBoy explică (pentru Netrider):

Ok. Multumesc frumos pentru raspuns. M-am linistit. Data viitoare, o sa fiu mai atent si voi stii cum sa procedez happy

O zi buna si multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| maturgrizonat a răspuns:

Stai linistit, mercurul metalic nu este toxic.
In lumea asta s-au spart multe milioane de termometre...

| SimpluAndrei a răspuns:

Trebuie sa mergeti la doctor pentru analize de sange sau altele.